Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Jesteśmy za! Polskie firmy rekrutują Polaków za granicą – cz.1

Jesteśmy za! Polskie firmy rekrutują Polaków za granicą – cz.1

W Wielkiej Brytanii opłaca się otwierać własne firmy i tą opinię przetestowało już wielu Polaków. Teraz coraz bardziej „na czasie” jest zatrudnianie na Wyspach polskich pracowników w… polskich firmach. Jak podpisać umowę z pracownikiem w UK?

Zatrudnienie pracownika w Wielkiej Brytanii

Umowę o pracę z potencjalnym kandydatem w UK można zawrzeć w formie pisemnej oraz w formie ustnej, która jest jednak coraz rzadziej praktykowana. Najczęściej zatrudnienie przebiega w formie mieszanej, w czasie której przedstawia się ustnie pracownikowi zakres wykonywanych obowiązków, a najważniejsze kwestie znajdują się na spisanej umowie.

Jeżeli polski pracodawca chciałby zatrudnić pracownika w Anglii, Szkocji, Walii, czy też Irlandii Północnej to przede wszystkim powinien on zadbać o prawidłowe ustalenie warunków pracy z pracownikiem. Mają one wpływ zarówno na sposób wykonywania obowiązków przez zatrudnionego, jak i na etapie rozwiązywania umowy o pracę z pracownikiem. Umowa o pracę w Wielkiej Brytanii w rozumieniu kontraktu polega na określeniu dokładnych warunków zatrudnienia, a nie tak jak to jest w Polsce, jedynie formy zatrudnienia.

Warunki zatrudnienia są jednocześnie elementami brytyjskiego kontraktu o pracę

Jakie elementy powinny znajdować się w warunkach zatrudnienia?

  • ogłoszenie o pracę,
  • korespondencja pisemna pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, w tym zarówno w postaci listownej, jak i e-mailowej,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu,
  • inne pisemne umowy podpisane z pracownikiem,
  • umowy ustne,
  • polityka firmy pracodawcy.

Kontrakt ustny jest w czasie zatrudnienia pracownika tak samo wiążący jak kontrakt pisemny, niemniej jednak w tym pierwszym przypadku o wiele ciężej jest cokolwiek udowodnić w sytuacjach niewywiązywania się z umowy przez jedną ze stron.

Forma pisemna umowy o pracę pozwala w bardziej przejrzysty sposób dokonywać zmian w kontrakcie o pracę z pracownikiem, zarówno tych ustalanych przez pracodawcę, jak i zmian zachodzących w drodze działań układów zbiorowych.

Forma ustna czy pisemna? Zachęcamy do kontynuacji lektury tego artykułu tutaj: Jesteśmy za! Polskie firmy rekrutują Polaków za granicą – cz.2