Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Jak wygląda praca w Danii? O kosztach i zaletach zatrudnienia u duńskiego pracodawcy, cz.2

Jak wygląda praca w Danii? O kosztach i zaletach zatrudnienia u duńskiego pracodawcy, cz.2

Danię, podobnie jak pozostałe kraje skandynawskie trudno będzie porównać do polskich standardów zarówno w kwestii zatrudnienia, jak i warunków życia. Polacy często informują swoje rodziny o wysokich zarobkach i jednocześnie bardzo drogich kosztach utrzymania się w Danii – a jak jest w rzeczywistości?

W poprzednim artykule wskazywaliśmy na wysokie pensje, jakie są charakterystyczne w krajach skandynawskich oraz o tym, że przez zwrot podatku z Danii można je dodatkowo znacząco podnieść. Polacy, którzy są legalnie zatrudnieni u duńskiego pracodawcy mogą więc liczyć na nawet 20-30 tysięcy koron netto miesięcznie oraz na zwrot nadpłaconego podatku z Danii. Jednocześnie kwoty zarobione w krajach skandynawskich warto zestawić z wysokimi kosztami utrzymania.

Należy liczyć się z tym, że w Danii za zarobione pieniądze sporą ich część trzeba będzie przeznaczyć na koszty mieszkaniowe. Również jedzenie i koszty artykułów przemysłowych są stosunkowo drogie, co średnio w przeliczeniu na cały miesiąc pozwala Polakom zaoszczędzić od 3-5 tysięcy koron miesięcznie. Wyjątkiem są nasi rodacy, którym uda się dodatkowo skorzystać z duńskich świadczeń socjalnych, które również należą się obywatelom Unii Europejskiej, o ile spełnią oni odpowiednie kryteria.

Duńskie świadczenia socjalne

Dania jest krajem, w którym wiele usług dostępnych jest praktycznie dla wszystkich jej obywateli. Dotyczy to wsparcia socjalnego, szkolnictwa oraz opieki zdrowotnej.
Wszyscy pracujący w Danii są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym finansowanym przede wszystkim z podatków. To sprawia, że służba zdrowia w tym kraju w ramach pomocy podstawowej i szpitalnej, a także w części specjalistycznej funkcjonuje za darmo.

Sami Duńczycy przez Polaków są postrzegani jako naród życzliwy i spokojny, chętny do pomocy, ale przeciwny wszelkim formom konfliktu. Ocena jednak czy warto wyjechać do tego kraju w celach zarobkowych pozostaje decyzją indywidualną.