Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Irlandia - Safe Pass dla pracowników budowlanych

Irlandia - Safe Pass dla pracowników budowlanych

W Irlandii obecnie pracuje bardzo wielu Polaków. Zatrudniani są oni w różnych branżach, gdyż uważani się ich za świetnych fachowców. Bardzo dużą popularnością cieszy się branża budowlana. To właśnie w tym sektorze, swoje zatrudnieni znajduje ponad połowa Polaków, która wyemigrowała do pracy w Irlandii. Co należy wiedzieć, przed rozpoczęciem pracy w sektorze budowlanym i jakie trzeba spełnić warunki – o tym wszystkim dowiedzieć się można z poniższego artykułu.

Wyjeżdżając do Irlandii musimy pamiętać, że jest to kraj, w którym panuje inna kultura i inne prawo niż w Polsce. Zanim spakujemy walizki i kupimy bilet na autokar lub samolot powinniśmy poznać prawa i obowiązki pracownicze jakie panują w Irlandii, a także zapoznać się z wymaganiami jakie stawiają pracodawcy. Podejmując pracę w sektorze budowlanym trzeba pamiętać, że pracodawcy wymagają dokumentu Safe Pass (The Safe Pass Health and Safety Awareness Training Programme), poświadczającego ukończenie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP).

Safe Pass muszą posiadać wszyscy pracownicy z sektora budowlanego, bez względu na to czy pracują bezpośrednio jako robotnicy fizyczni, czy też jako obsługa techniczna lub biurowa. Wymóg dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na terenie danej budowy. Bardzo często pracodawcy wymagają szkolenia Safe Pass jeszcze przed zatrudnieniem danej osoby. Dlatego też warto postarać się i wyrobić tego typu dokument, aby mieć pewność, że nie zostaniemy pominięci w procesie rekrutacji z powodu jego braku.

Co należy zrobić, aby otrzymać dokument Safe Pass?

Szkolenie BHP trwa jeden dzień, więc wyrobienie odpowiedniego dokumentu nie jest trudne. Należy zgłosić się do instytucji, która prowadzi szkolenia zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w Irlandii. Często pracownik wysyłany jest do odpowiedniej jednostki przez swojego przyszłego pracodawcę. Jeżeli chcemy na własną rękę wyrobić dokument, a nie wiemy gdzie się udać, zawsze możemy skorzystać z punktu informacji w urzędzie miasta lub poszukać w internecie gdzie znajduje się odpowiednia jednostka odpowiedzialna za szkolenia pracownicze.

Aby wyrobić Safe Pass należy posiadać odpowiednie dokumenty:

  • dowód osobisty lub paszport
  • 2 zdjęcia
  • dokument potwierdzający aktualne zameldowanie w Irlandii

Koszt kursu wynosi około 120 EUR. W tym zawiera się udział w szkoleniu, a także wyrobienie plastikowej karty poświadczającej ukończenie kursu. Okres oczekiwania na wydanie karty to około 2 miesiące. Nie mniej jednak zaraz po ukończeniu szkolenia otrzymujemy bezpłatnie certyfikat, poświadczający naszą obecność na nim. Uprawnia on do natychmiastowego podjęcia pracy i jest honorowany przez wszystkich pracodawców. Kurs z zakresu BHP jest w Irlandii ważny przez 4 lata od momentu jego ukończenia. Po tym czasie musimy ponownie odbyć szkolenie.

Warto przed wyjazdem trochę poczytać na temat pracy i życia w Irlandii. Wszystko po to, aby po przyjeździe na miejsce nie okazało się, że nie dopełniliśmy różnych formalności i będziemy tracili czas na kursy, szkolenia i biurokrację.