Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Inwestycja w przyszłość. Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie

Inwestycja w przyszłość. Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie

W dzisiejszych czasach edukacja jest niesłychanie ważna. Opracowanie właściwych, dostosowanych do otaczających realiów programów edukacyjnych stanowi nie lada wyzwanie. Dzięki szerokim perspektywom wyjazdów za granicę na uczelnie, a także migracjom rodzin w poszukiwaniu pracy na obczyźnie pojawiają się pytania o różnice kulturowe, a także utrzymanie tożsamości, znajomości historii i obyczajów kraju, z którego się pochodzi.

Od zmywaka do prezesa…

Po roku 2004 Wielką Brytanię dosłownie zalały fale emigrantów z Polski. Początkowo pracujący na „zmywaku” młodzi ludzie zaczęli wykorzystywać swoje umiejętności i profesjonalne podejście do biznesu w kierunku bardziej ambitnych stanowisk. Dziś stanowimy dużą i znaczącą grupę na emigracji, a dzięki temu powstają się instytucje i organizacje ściśle związane z zaspokojeniem potrzeby „polskiego klimatu”, takie jak gazety, stowarzyszenia, oferty edukacyjne. W 2012 roku w Londynie pojawiła się inicjatywa edukacyjna, zaproponowana przez Uniwersytet Jagielloński, skierowany do polonii mieszkającej w Wielkiej Brytanii. Polski Ośrodek Naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego (PONUJ) w Londynie zaproponował polskim emigrantom możliwość uczęszczania na: m.in. studia magisterskie w dziedzinie stosunków międzynarodowych, oraz studia podyplomowe „Polsko-brytyjskie partnerstwo strategiczne w UE i NATO”. Prowadzona jest także tzw. szkoła letnia dla emigrantów urodzonych na Wyspach i lekcje najnowszej historii Polski w szkołach sobotnich.
PONUJ zakończył pierwszy rok istnienia w Londynie grupą 80 absolwentów. Studia cieszą się ogromnym powodzeniem, dzięki czemu już w tym roku akademickim grupa 100 osób rozpoczęła tam swoją edukację.Bycie ambasadorem polskich przekonań i kultury nie jest rzeczą prostą. Niesłychanie istotne jest kształtowanie mieszającej się mentalności i zachowań tak, aby wizerunek „Polaka złodzieja” nigdy więcej nie powrócił do świadomości naszych europejskich sąsiadów i sprzymierzeńców. Niewątpliwie pojawienie się filii Uniwersytetu Jagiellońskiego, cieszącego się niesłychanym poziomem edukacyjnym, zatrudniającym wybitnych wykładowców stanowi ogromne wsparcie w kreowaniu wizerunku Polaków w Wielkiej Brytanii, jak i na świecie.