Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

I co dalej z niemieckimi zasiłkami rodzinnymi? Duże opóźnienia w wypłacaniu świadczeń!

I co dalej z niemieckimi zasiłkami rodzinnymi? Duże opóźnienia w wypłacaniu świadczeń!

Polscy imigranci w Niemczech po raz kolejny muszą uzbroić się w cierpliwość. Wszystko to za sprawą zasiłków rodzinnych na dzieci (Kindergeld), które nie są wypłacane już od kilku miesięcy. Co jest przyczyną opóźnień w wypłacaniu świadczeń i kiedy można się spodziewać, że zostaną one przekazane Polakom pracującym w Niemczech?
Europejski Trybunał Sprawiedliwości, a niemiecka Familienkasse Wiele osób, które ubiegają się o zasiłek rodzinny z Niemiec oczekują już bardzo długi czas na wypłatę świadczenia. Według ekspertów wszystkiemu winna jest biurokracja i reorganizacja pracy urzędów w Niemczech. Kuriozalna sytuacja spowodowała, że na Kindergeld czeka w Niemczechnawet kilkaset tysięcy Polaków!
Jednym z oczekujących na wypłatę zasiłku jest Pan Karol, który już dwukrotnie wnioskował o przyznanie świadczenia z niemieckiej kasy rodzinnej. Za pierwszym razem jego wniosek został definitywnie odrzucony, a dalsze odwołania od decyzji urzędu Mu nie przysługiwały. Na mocy postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, Pan Karol mógł po raz kolejny ubiegać się o zasiłek i wypłatę należności z wyrównaniem za okres, w którym świadczenie nie zostało mu przyznane. Niestety, czas oczekiwania na decyzję coraz bardziej się wydłuża i związku z zaistniałą sytuacją Pan Karol coraz bardziej wątpi, że Kindergeld zostanie Mu przyznany. Czy Jego obawy są słuszne?

Już w zeszłym roku głośno było w sprawie świadczeń rodzinnych dla Polaków. Cała sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, o czym pisaliśmy w artykule: Wyrok Trybunału w sprawie Kindergeld Europejski Trybunał Sprawiedliwości informował, że odnalazł wiele nieprawidłowości w pracy niemieckiej kasy rodzinnej, a tym samym,dla wielu imigrantów pojawiła się nadzieja na odzyskanie pieniędzy z tytułu Kindergeld. Ponowne składanie wniosku i oczekiwanie na pozytywne zakończenie sprawy miało być tylko kwestią czasu. Niestety, lawina złożonych odwołań sprawiła, że niemieccy urzędnicy przedłużają czas, w którym miałyby być one rozpatrzone.

Jednocześnie pragniemy uspokoić wszystkich, którzy złożyli dokumenty o zasiłek rodzinny, że wnioski z całą pewnością będą rozpatrzone przez niemiecki urząd, jednak czas oczekiwania na odpowiedź w tej sprawie, może się jeszcze wydłużyć. Stworzona specjalnie dla Polaków kasa rodzinna w Bautzen nie nadąża ze sprawdzaniem wniosków i wydawaniem decyzji. Bardzo duża liczba dokumentów jakie wpłynęły w ostatnim czasie do urzędu spowodowała, że władze Niemiec starają się przyspieszyć funkcjonowanie kolejnych kas rodzinnych dla Polaków, m.in. w Chemnitz, Leipzig, Plauen oraz Riesa, aby usprawnić i odciążyć pracę urzędników z Bautzen. Wtedy też na odpowiedź ze strony Familienkasse nie trzeba będzie aż tak długo czekać. Niestety na chwilę obecną większość ze wspomnianych urzędów, nie rozpatruje złożonych wniosków ze względu na reorganizację pracy oraz zmiany kadrowe. Wszyscy, którzy czekają na zasiłek rodzinny muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na tym etapie prac Familienkasse, próby kontaktu z urzędem mogą okazać się niewystarczające do tego, aby uzyskać informacje odnośnie złożonego wniosku.

Pocieszeniem jest jednak fakt, iż w wyniku wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości mamy pewność, że zasiłki rodzinne z Niemiec są Polakom należne, a ich przyznanie oraz wypłata to tylko formalność, która mamy nadzieję niedługo okaże się załatwiona.