Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Holandia bez tajemnic, czyli co powinniśmy wiedzieć o pracy w kraju tulipanów – część 2

Holandia bez tajemnic, czyli co powinniśmy wiedzieć o pracy w kraju tulipanów – część 2

W poprzednim artykule dokładnie opisaliśmy, co jest potrzebne aby móc starać się o zwrot podatku z Holandii. To bardzo ważne zanim wyjedziemy do pracy w obcym kraju. Niemniej jednak najlepiej o samym pobycie w kraju tulipanów są w stanie powiedzieć tylko te osoby, które faktycznie tam były i podejmowały pracę. O tym jak wygląda praca sezonowa w Holandii oczami studentów dowiecie się, czytając poniższy artykuł.

„W wakacje 2015 roku, pojechaliśmy razem z moim chłopakiem za granicę do pracy. Długo zastanawialiśmy się gdzie jechać, ale w końcu podjęliśmy decyzję o wyjeździe do kraju tulipanów, a mianowicie do Holandii. Wstępnie zakładaliśmy, aby zostać dłużej niż tylko na wakacje ale niestety z przyczyn zawodowych i szkolnych nie udało się tego zrealizować. Przed wyjazdem w ogóle nie wiedzieliśmy od czego zacząć, w jaki sposób znaleźć zatrudnienie. Dzięki znajomym, z którymi rozmawialiśmy na temat wyjazdu dowiedzieliśmy się, że można jechać do pracy za granicą za pośrednictwem agencji zatrudnienia lub też ryzykować i jechać na własną rękę. Wyjazd organizowany przez biuro pośrednictwa pracy wydawał nam się bezpieczniejszy. W internecie znaleźliśmy jedną z takich instytucji i po 2 tygodniach wyjechaliśmy do pracy. Na miejscu wszystko mieliśmy już zapewnione: zakwaterowanie, dojazd do pracy, formalności związane z rozpoczęciem pracy itp. W trakcie pobytu często rozmawialiśmy z innymi Polakami na różne tematy związane z zatrudnieniem. W biurze co prawda wszystko nam wytłumaczyli, ale bez doświadczenia z pracą poza granicami kraju, tak naprawdę nie wiedzieliśmy czego możemy się spodziewać. Po przepracowanym miesiącu otrzymaliśmy wypłatę na konto i tzw. Solaris, odpowiednik naszego polskiego wyciągu z wypłaty na koniec miesiąca. Oczywiście dokument ten wystawiony był w języku niderlandzkim. Pasek płacowy uwzględnia kwotę wypłaty, podatku, ubezpieczenia itp. Po trzech miesiącach wróciliśmy do kraju. Przy okazji spotkania ze znajomymi ktoś zapytał nas czy składaliśmy już zeznanie podatkowe. Aby otrzymać zwrot podatku z Holandii. Byliśmy zaskoczeni gdyż nikt nas nie poinformował o takiej możliwości. Na szczęście dla nas, udało nam się skontaktować z biurem, które świadczy takie usługi i bardzo szybko złożyliśmy zeznanie i niedługo potem otrzymaliśmy pieniądze na konto. W tym roku też planujemy wyjechać do Holandii, ale kto wie, może tym razem sami zorganizujemy swój wyjazd”.

Jak nie trudno się domyślić, takich osób jak zacytowani przed momentem studenci jest znacznie więcej. Każdego roku kilkaset tysięcy polskich imigrantów wyjeżdża w poszukiwaniu lepszych pieniędzy. Warto zatem pamiętać o wszystkich formalnościach, jakie musimy wykonać zanim rozpoczniemy pracę. W innym wypadku możemy mieć problem z późniejszym ubieganiem się o zwrot podatku z Holandii.