Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Holandia bez tajemnic, czyli co powinniśmy wiedzieć o pracy w kraju tulipanów – część 1

Holandia bez tajemnic, czyli co powinniśmy wiedzieć o pracy w kraju tulipanów – część 1

Ostatnimi czasy bardzo dużo Polaków wyjeżdża za granicę – czy to na wakacje, czy też na dłuższy okres czasu. Coraz więcej ludzi dzięki temu przekonuje się, iż wyjazd z Polski za pracą na krótszy lub dłuższy czas nie jest aż taką skomplikowaną i trudną kwestią. Za wyjazdem do obcego kraju przemawia wiele argumentów, jak chociażby taki, że można zarobić całkiem duże pieniądze, a także ubiegać się o świadczenia socjalne i zwrot podatku z Holandii.

Według wielu młodych Polaków, których zapytaliśmy o wyjazd za granicę powiedziało, że nie należy mieć żadnych obaw przed wyjazdem. Osoby, które nie znają języka obcego lub potrafią porozumieć się zaledwie na poziomie podstawowym, także nie powinny się obawiać. Co prawda nie pozwoli nam to otrzymać w Holandii stanowiska kierowniczego, ale inne stanowiska stoją dla Polaków jak i innych przyjezdnych otworem.

Dzięki legalnemu zatrudnieniu możemy naprawdę sporo zyskać nawet po zakończeniu pracy i powrocie do Polski. Zatrudniając się legalnie, pracodawca ma obowiązek oczekiwać od nas tzw. numeru BSN, tłumacząc na język polski – jest to numer identyfikacyjny podatnika. Takim numerem był w naszym kraju NIP (teraźniejszy jest to numer PESEL). Aby otrzymać taki numer należy udać się do urzędu skarbowego w mieście gdzie pracujemy i wyrobić go osobiście. W takiej sytuacji często potrzebna jest pomoc tłumacza, gdyż w większości urzędów porozumiemy się w języku niderlandzkim oraz angielskim. Numer BSN potrzebny jest, aby pracodawca odprowadzał od pracownika podatek oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tylko w takim przypadku nadpłacony podatek można odzyskać i ubiegać się o zwrot podatku z Holandii.

Najważniejszym dokumentem, bez którego zwrot podatku z Holandii nie byłby możliwy to odpowiednik Polskiego PIT-u, a mianowicie Jaaropgraaf. Co znajdziemy na takim dokumencie? Przede wszystkim nasze dane osobowe, dane firmy która nas zatrudnia/zatrudniała, numer BSN, po środku najczęściej w formie tabelarycznej znajdują się rozliczenia gdzie przypisana jest kwota całościowego wynagrodzenia, kwota odciągniętego podatku, okres jaki uwzględnia podatek od wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie. Dokument ten jest podstawą do tego aby otrzymać zwrot podatku z Holandii.