Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaPrzepisy prawne są stosowane przy ustalaniu emerytur i rent z ZUS.
Polska, jako kraj będący członkiem Unii Europejskiej została włączona w unijną koordynację systemów zabezpieczenia społecznego. Jedną z instytucji, odpowiedzialnych za przyznanie świadczeń emerytalno-rentowych w Polsce jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który jest zobowiązany do stosowania oprócz polskich przepisów emerytalno-rentowy, także prawa unijnego przy ustalaniu świadczeń. Zasada ta występuje w przypadkach, kiedy mamy do czynienia z osobami migrującymi, czyli przemieszczającymi się w obrębie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii.
Więcej na temat Unii Europejskiej przeczytać można w artykule: Emerytury zagraniczne – część pierwsza.
W Polsce emerytury i renty przyznawane są na podstawie polskich przepisów emerytalno-rentowych, głównie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Są one modyfikowane przez przepisy unijne, w przypadku zaistnienia sytuacji międzynarodowej, która gwarantuje równe traktowanie osób pracujących całe życie w jednym państwie z osobami aktywnymi zawodowo w różnych państwach członkowskich.
Koordynacja unijna, związana ze świadczeniami emerytalno-rentowymi dotyczy:
Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego, oraz odnoszące się do niej przepisy wspólnotowe nie obowiązują na następujących terenach: Grenlandii i Wysp Owczych – w odniesieniu do Danii, Wysp Normandzkich i Wyspy Man – w odniesieniu do Wielkiej Brytanii.
Artykuły powiązane: Wybory życiowe i ich następstwa podatkowe. Czyli ulga na podatek w Holandii.