Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Dowód bardzo osobisty. Problematyczna „ważność” polskiego dowodu w Szwecji

Dowód bardzo osobisty. Problematyczna „ważność” polskiego dowodu w Szwecji

Dowód osobisty jest dokumentem, stwierdzającym tożsamość osoby oraz poświadczającym obywatelstwo. W Polsce, jak i w wielu państwach, jego posiadanie jest obowiązkowe. Są także państwa, uznające także inne dokumenty potwierdzające tożsamość, m.in. prawo jazdy, paszport, legitymacja ubezpieczeniowa, czy akt urodzenia, albo tzw. paszport wewnętrzny.

Wejście Polski do Unii Europejskiej, otwarcie granic i możliwość swobodnego przemieszczania się między jej państwami dało nam, Polakom możliwość zarówno szerszego wyboru docelowych miejsc podróży, ale także możliwość załatwienia wszelkich formalności tam, na miejscu za pomocą dowodu osobistego lub ważnego paszportu.

Więcej na temat Szwecji przeczytać można w artykule:Proste zasady bez granic. Przepisy wjazdowe do Szwecji.

Zasady – zasadami, a praktyka – praktyką.

Czy to pod wpływem możliwości zabrania ze sobą jednego dowodu tożsamości ze zdjęciem, czy też szaleństwa związanego z próbą zmieszczenia połowy szafy do małej walizki, pewna młoda kobieta z Polski przybyła do Szwecji z dowodem osobistym w portfelu. Szczęśliwie udało jej się znaleźć pracę. Po załatwieniu wstępnych formalności przyszła pora na zapłatę za ciężką pracę, która to pojawić się miała na jej szwedzkim koncie. W celu założenia konta udała się do oddziału bankowego. A tam poproszono ją o paszport, którego nie miała. Prawem serii w innym banku sytuacja powtórzyła się, i w kolejnym i w jeszcze jednym. Na nic zdały się argumenty, iż przepisy bankowe nie wspominają o konieczności posiadania paszportu. Natomiast zapewnienia, że polski dowód w świetle prawa jest ważnym dokumentem nie robiły na pracownikach banku wrażenia.
Ostatkiem nadziei, przepełniona dezorientacją i sprzecznościami w formalnościach kobieta zadzwoniła do biura obsługi klienta banku. W słuchawce, niby z innego wymiaru usłyszała zapewnienie, iż polski dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem tożsamości, uprawniającym do otwarcia szwedzkiego konta. Cóż począć w obliczu takiego absurdu? –pomyślała. Wsadzić pracownikowi banku dowód w „okienko”, czy iść się przebadać psychiatrycznie?

Przeczytaj również:

Klocki domina. Jak kryzys „dorwał się” do Skandynawii?
Świat otwiera drzwi. Jak Bruksela pomaga Polakom w emigracji?
Przyczyna i skutek. Czyli Europejski Kryzys na podwórku Skandynawskiej Gospodarki.