Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

„Domowy” parytet. Statystyki godzin pracy kobiet i mężczyzn. Cz. 1

„Domowy” parytet. Statystyki godzin pracy kobiet i mężczyzn. Cz. 1

Stereotypowy model podziału ról w rodzinie funkcjonował przez wiele, wiele lat. Polegał on na tym, iż kobiety zajmowały się domem, rodzeniem i wychowywaniem dzieci, natomiast mężczyźni ciężko pracowali zarabiając pieniądze na ich życie.

Ten model zaczął się zmieniać w momencie, kiedy kobiety zapragnęły swobody i prawa do samostanowienia o kształcie swojej egzystencji. I tak się stało. Niestety nadal to na ich barkach ciąży obowiązek rodzenia dzieci, jest to niezależne od nich. Ale za to mają możliwość realizowania się na płaszczyźnie zawodowej, zarabiając częstokroć więcej niż mężczyźni. Możliwość jest, ale jak to wygląda w praktyce przekonajcie się sami.

Kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boi

Brytyjska gazeta „Daily Mail” opublikowała niesłychanie ciekawe zestawienie. Zostało ono sporządzone przez Organizacje Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Ta międzynarodowa organizacja zajęła się analizą tematu czasu pracy kobiet i mężczyzn na przestrzeni tygodnia, z uwzględnieniem zarówno odpłatnych obowiązków zawodowych, jak i pracę nieodpłatną, wykonywaną w domu. Przeanalizowane zostały zwyczaje mieszkańców z 28 krajów, w tym także Polski.

Polecam artykuł, dotyczący ustawy proponowanej przez USA: Stany Zjednoczone i reszta świata. FATCA w „natarciu”. Cz. 1.

Niesłychanie zaskakujący był wynik statystyk, obrazujący sytuację Brytyjczyków. Z badań przeprowadzonych przez OECD wynika, iż typowa brytyjska kobieta poświęca aż 11 godzin więcej tygodniowo angażując się w wykonywanie obowiązków domowych, niż jej partner. Oczywiście, jak podaje raport mężczyzna w tym czasie pracuje 3 godziny dłużej w biurze. Niemniej jednak nie zmienia to faktu, iż nawet uwzględniając te trzy godziny wynik pozostaje dosyć wysoki. Korygując go wychodzi na to, iż Brytyjki pracują „jedynie” 8 godzin dłużej od swoich partnerów w tygodniu.W porównaniu do Brytyjek nawet niesłychanie zabiegane Chinki wypadają blado, pracując „zaledwie” 5 godzin dłużej niż ich mężowie, bez podziału na typ pracy.

Druga część informacji zawarta jest w artykule: „Domowy” parytet. Statystyki godzin pracy kobiet i mężczyzn. Cz. 2.

Zapraszam do zapoznania się z informacjami na temat innych państw należących do Unii Europejskiej, zawartych w artykule: Z dyplomem na zmywak. Poziom wykształcenia wyjeżdżających Polaków.