Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Dochody z podatków w górę, czyli o irlandzkim wzroście gospodarczym i rosnącym zatrudnieniu

Dochody z podatków w górę, czyli o irlandzkim wzroście gospodarczym i rosnącym zatrudnieniu

Według ostatnich informacji podatki w Irlandii pną się w górę, a dzięki uzyskanej nadwyżce budżetowej rząd ma środki na dodatkowe inwestycje w kraju. Czy to oznacza, że w niedługim czasie nastąpi kolejna fala imigracji na Zielonej Wyspie?

Wdrażanie planów Komisji Europejskiej w Irlandii okazało się wyjątkowo skuteczne. W corocznym podsumowaniu sytuacji finansowej na Zielonej Wyspie, rządzący i analitycy pozytywnie patrzą w przyszłość. Z aktualnych danych Ministerstwa Finansów Irlandii wynika, że w 2014 roku odnotowano ponad 12% wzrost przychodów z tytułu podatków. Nadwyżka budżetowa jaka w związku z tym pojawiła się na rządowych kontach w styczniu 2015 roku wyniosła 68 milionów euro.

Irlandia – czy to koniec kryzysu?

Decyzja o podwyżce podatków okazała się dla irlandzkiego rządu wyjątkowo korzystna. Dzięki niej Irlandia stosunkowo szybko powróciła na ścieżkę bliską wzrostowi gospodarczemu po kryzysie finansowym, jaki miał miejsce w ostatnich latach. Zdecydowane reformy jakie zostały przeprowadzone na Zielonej Wyspie dały wymierne efekty. Wpływy z podatku od wartości dodanej, czyli tzw. VAT zwiększyły się rokrocznie o 12,9%, natomiast z podatku od osób prawnych CIT wzrosły o 35 milionów euro. Wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych wzrosły o 4%. Lokalne wpływy z podatków od nieruchomości wzrosły z kolei nawet o 2/3.

Nadwyżki w podatkach zdecydowanie poprawiły sytuację Irlandii, która jeszcze w ubiegłym roku miała jeden z największych deficytów w budżecie w całej Unii Europejskiej. W chwili obecnej analitycy przewidują wzrost gospodarczy oraz odnowienie sytuacji związanej z wolnymi stanowiskami pracy na Zielonej Wyspie.