Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Belgia zaostrzy plany podatkowe

Belgia zaostrzy plany podatkowe

Zapowiada się walka z oszustwami podatkowymi w Belgii. Rząd informuje o zwiększeniu wysokości wydatków mających na celu zaostrzenie walki z osobami, które unikają rozliczeń z belgijską skarbówką. Jak wpłynie to na aktualny system rozliczeń podatkowych?

Według oficjalnych zapowiedzi rządu, Belgia zamierza podjąć działania zmierzające do zaostrzenia walki z oszustwami podatkowymi. Ma to związek z aferą „Swiss leaks”, w której uczestniczyło również wielu Belgów.

Afera „Swiss leaks”

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych ujawniło ostatnio, że ponad sto tysięcy osób z całego świata ulokowało swoje pieniądze w szwajcarskiej filii banku HSBC w latach 2005-2007. Bank ten doradzał podatnikom w jaki sposób omijać przepisy i płacić tym samym niższe podatki. Po ujawnieniu afery okazało się, że wśród klientów wskazanego banku było ponad trzy tysiące obywateli Belgii, a straty z tym związane, krajowy urząd skarbowy obliczył na około 6 miliardów euro. Po wyjściu afery na jaw rząd zdecydował, że należy podjąć działania mające na celu walkę z oszustwami podatkowymi.

Rząd Belgii zapowiada przedłużenie okresu przedawniania się spraw związanych z oszustwami podatkowymi, jak również ochronę osób, zajmujących się badaniem przypadków nadużyć podatkowych. Ponadto w Belgii ma nastąpić zaostrzenie kontroli skarbowych poprzez wprowadzenie systematycznych kontroli w przedsiębiorstwach oraz usprawnienie wymiany informacji między podatnikami a urzędami skarbowymi.