Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Ale mają nosa! Portugalski fiskus lepszy niż przed rokiem

Ale mają nosa! Portugalski fiskus lepszy niż przed rokiem

Nigdzie nie ma sprawniej funkcjonującej skarbówki niż w Portugalii. Być może jest to stwierdzenie na wyrost, jednak portugalscy urzędnicy naprawdę mają nosa. Tym samym rząd Portugaliiodnotowuje co roku ogromne wpływy do budżetu, m.in. z kontroli finansowych. Urzędnicy się cieszą, przedsiębiorcy nieco mniej…

Portugalski fiskus jest skuteczniejszy niż przed rokiem. W ubiegłym roku podatnicy z tego kraju zapłacili o 13% więcej niż w 2012 roku. Efektem tych wysokich wpływów były przede wszystkim nasilone kontrole podatkowe i podniesienie podatków, a w mniejszym stopniu – amnestia podatkowa.

Wysokość imponującego wpływu do budżetu Portugalii zachwalała minister finansów Maria Luis Albuquerque. Wyjaśniła ona, iż na zwiększenie egzekucji podatkowej miała większy wpływ praca inspektorów skarbowych niż obowiązujące pod koniec ubiegłego roku tzw. przebaczenie podatkowe (amnestia). Ubiegłoroczna amnestia podatkowa objęła 319 tysięcy portugalskich podatników. W zamian za to, iż zadeklarowali zwrot swoich zobowiązań państwu, zostali oni objęci tymczasowym zwolnieniem od nakazu spłaty kosztów administracyjnych obsługi swoich długów oraz naliczanych odsetek. Z tego „przebaczenia podatkowego” Portugalia odzyskała łącznie 1,2 miliarda euro, z czego miliard trafił do skarbówki, a reszta do ZUS.

Według minister finansów, portugalski fiskus zebrał w 2013 roku łącznie 36,3 miliarda euro z podatków. To więcej niż oczekiwał sam rząd. Wpływ na to „osiągnięcie” miało oczywiście również podniesienie podatków, w tym podatku CIT, poprzez który wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych tylko w ubiegłym roku zwiększyły się aż o 35,5 %. Ponadto, wpływy z podwyższenia podatku od osób fizycznych dały 18,8% więcej środków niż przed rokiem, a z tytułu podatku od wartości dodanej, czyli VAT były o 3,5% wyższe niż w 2012 roku.

Tak właśnie funkcjonuje schemat naprawy finansów publicznych w Portugalii. Skarbówka wzięła się ostro do roboty i znacznie zwiększyła ilość kontroli skarbowych. Ponadto podwyższenie podatków umożliwiło uzyskanie znacznie większych wpływów do budżetu. Czy sami Portugalczycy wytrzymają takie napięcia ze strony fiskusa? Pożyjemy, zobaczymy.