Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zwrot podatku z Austrii – odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z rozliczeniem – cz.2

Zwrot podatku z Austrii – odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z rozliczeniem – cz.2

Kontynuując cykl artykułów związanych z rozliczeniem przed austriackim urzędem podatkowym, odpowiadamy na najczęściej stawiane nam pytania, jakie mogą wpłynąć na wysokość zwrotu podatku z Austrii. Zapraszamy do lektury!

Czy mogę potrącić od austriackiego podatku koszty darowizny?

Tak, jeżeli wspierali Państwo uczelnie wyższe i inne organizacje oraz instytucje, które według określonych przepisów są wpisane na listę instytucji uprawnionych do rozliczenia darowizny to jak najbardziej jest taka możliwość. Ważne, aby posiadać odpowiedni dokument, który potwierdzi, że dokonaliśmy wpłaty na określony cel.

Czy od podatku w Austrii można odliczyć koszty mieszkania oraz dojazdów do Polski?

Polacy zatrudnieni u austriackich pracodawców mają taką możliwość, zarówno w sytuacji gdy żyją w małżeństwach, konkubinatach, jak też samotnie i dojeżdżają do swojego mieszkania/domu w Polsce. W zależności od sytuacji rodzinnej, jak i innych warunków (w tym kryterium dochodu) można dokonać odliczenia kosztów poniesionych na dojazdy i utrzymanie mieszkania w Polsce.

Czy mogę wliczyć w koszty opieki nad dziećmi?

W czasie dokonywania rozliczenia podatkowego z austriackim urzędem skarbowym, możemy dokonać odliczenia kosztów na utrzymanie swoich dzieci w ramach tzw. Kinderfreibetrag. Taką możliwość mają również Polacy, którzy są zatrudnieni w Austrii, a ich dziecko lub dzieci mieszkają w Polsce. Jedynym warunkiem jest to, aby wykazać, że to właśnie osoba zatrudniona w Austrii ponosi koszty utrzymania dziecka.

Czy ulgi i zwolnienia od podatku zmienią konieczność niedopłaty na nadpłatę podatku?

Jest bardzo dużo szansa, że właśnie tak się stanie, nawet w sytuacji kiedy austriacki pracodawca wypłacał pracownikowi bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Dodatkowo warto dokonać rozliczenia podatkowego z Austrii, ponieważ jest duża szansa, że polscy pracownicy uzyskają z tego tytułu zwrot podatku.