Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaO zasiłek rodzinny w Niemczech mogą wnioskować Polacy zatrudnieni na umowę o pracę w tym kraju. Warunkiem do jego otrzymania jest wychowywanie dziecka lub dzieci oraz posiadanie miejsca zamieszkania lub pobytu za zachodnią granicą. W tym artykule informujemy komu i w jakiej wysokości będzie przysługiwać Kindergeld w kolejnym roku.
Za sprawą zasiłku rodzinnego Kindergeld wielu naszych rodaków uzyskało dodatkowe pieniądze na wychowanie i utrzymanie swoich dzieci. To świadczenie pozwala więc znacznie poprawić sytuację finansową polskich rodziców. W jaki sposób?
Jeśli jedno z rodziców dziecka mieszka i legalnie pracuje na terenie Niemiec to może składać wniosek o Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny z Niemiec. Z tej możliwości warto skorzystać, ponieważ co do zasady do świadczenia uprawnieni są wszyscy bez względu na obywatelstwo.
Kasa świadczeń rodzinnych (z niem. Familienkassen) to instytucja odpowiedzialna za zasiłek rodzinny z Niemiec. Kindergeld nie jest świadczeniem socjalnym, stąd wypłacany jest ze specjalnej kasy, która reguluje zasady jego przydzielenia. Uprawnienie dotyczące otrzymywania tego zasiłku przysługuje z mocy prawa już z chwilą narodzenia się dziecka, jednak, aby Kindergeld został wypłacony, należy złożyć odpowiedni wniosek. Zasadniczo przyznawane jest do ukończenia przez dziecko 18 roku życia za wyjątkiem dzieci pełnoletnich kontynuujących edukację – wtedy górna granica przesuwa się do ukończenia przez nie 25 roku życia.
Kindergeld od 1 stycznia 2016 roku wzrośnie o 2 euro i korzystający z zasiłku w ten sposób będą mogli otrzymać:
– na pierwsze i drugie dziecko – 190 euro,
– na trzecie – 196 euro
– na czwarte i kolejne – 221 euro.
Osoby zainteresowane wnioskowaniem o Kindergeld zachęcamy do lektury poradnika.