Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Zmiany w Wielkiej Brytanii w 2013 roku

Zmiany w Wielkiej Brytanii w 2013 roku

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii na pewno odczują fakt rozpoczęcia się nowego roku. Rząd zapowiedział wielkie zmiany, które pozwolą Brytyjczykom wyjść z kryzysu, a ich gospodarka zacznie rosnąć. Co zatem czeka mieszkańców Wysp w nowym roku 2013?

Kwota wolna od podatku wzrasta

Ta informacja powinna ucieszyć nie tylko samych Brytyjczyków, ale także imigrantów (w tym również Polaków). Otóż w 2013 roku kwota wolna od podatku wyniesie 9440 GBP w ciągu roku, co jest podwyżką o 1335 GBP w stosunku do roku poprzedniego. Zmiana ta obowiązywać będzie od kwietnia. Dzięki temu Polacy na Wyspach Brytyjskich będą mogli zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy.

Wzrost cen na przejazdy publicznymi środkami transportu

Od nowego roku zmianom ulegają ceny biletów za przejazdy komunikacją miejską w stolicy Wielkiej Brytanii – w Londynie. Rząd zapowiedział podwyżkę o średnio 4%, co jest według rządzących najniższą z możliwych podwyżek.

Ceny biletów kolejowych w UK także wzrosną. W przypadku kolei państwowych cena ma być wyższa o około 6%, ale prywatni przewoźnicy mogą mieć bilety droższe nawet o 10%. Podwyżka cen biletów na przejazdy koleją mają podobno związek z rosnącą inflacją. Coraz częściej słychać głosy krytyki i niezadowolenia ze strony mieszkańców Wysp. Nic dziwnego, wzrost cen może wielu z nich przysporzyć wielu problemów.

Zmiany w zasiłkach

To chyba najważniejsza część zmian, jakie zapowiedział rząd Wielkiej Brytanii. Przebudowa całego systemu socjalnego ma spowodować, że z pomocy socjalnej skorzystają faktycznie Ci najbardziej potrzebujący. Mowa tutaj w dużej mierze o zasiłkach pobieranych na dzieci. Jest to powszechny zasiłek, który do tej pory pobierało bardzo wiele osób. Obecnie rząd wprowadził zmiany, które pozwolą otrzymać zasiłek tylko tym rodzicom, których dochód nie przekroczy 50 000 GBP rocznie. Niestety już dopatrzono się nieprawidłowości w systemie, gdzie nie ma zapisu dotyczącego, że wspomniana kwota dotyczy obojgu rodziców a nie tylko jednego. Absurdalny przepis spowodował bowiem, że wielodzietna rodzina, w której pracuje tylko jeden z rodziców, który rocznie zarobi niewiele ponad 50 000 GBP nie otrzyma zasiłku, natomiast otrzyma go rodzina, gdzie oboje rodziców pracuje, ale każdy z nich nie zarobi w ciągu roku więcej niż 50 000 GBP. W tej sprawie już złożono wniosek do rządu, aby raz jeszcze omówiono budowę systemu socjalnego i wprowadzono stosowne zmiany.

Ku uciesze mieszkańców UK

Poza wzrostem kwoty wolnej od podatku wartym zauważenia jest fakt, że rząd nie wprowadzi zapowiadanej w zeszłym roku podwyżki akcyzowej na paliwo, która miała wynieść 3 pensy na litrze paliwa. Zmiana ta miała obowiązywać od początku 2013 roku.

Nie zostanie wprowadzony także 2% podatek od nieruchomości, której wartość przekroczy 2 mln GBP. Takich zmian domagała się liberalna partia w brytyjskim rządzie. Na szczęście projekt nie został przegłosowany, gdyż nie znalazł poparcia u większości polityków.

Te i inne zmiany podatkowe, socjalne i finansowe zawsze wprowadzają wiele zamieszania i niepotrzebnego chaosu. Dlatego już teraz warto przyjrzeć się prowadzanym zmianom, aby w przyszłości nic nieprzyjemnego nas nie zaskoczyło.