Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Złoty interes czy dodatkowe komplikacje. Procedury związane z zakupem samochodu z zagranicy

Złoty interes czy dodatkowe komplikacje. Procedury związane z zakupem samochodu z zagranicy

W zamierzchłych czasach, ktoś wpadł na pomysł wykorzystania koła do przemieszczania się. Czy to buty zbyt szybko się zużywały, czy może powstała wizja docierania do tajemniczych zakątków i odkrywania nieznanych dotąd terenów i kultur w bardziej komfortowy sposób niż na nogach, nie wiadomo. Faktem się jednak stało, iż koło znalazło zastosowanie, wspierając człowieka w podróżach.

Osobista rakieta w kosmos

Człowiek żyje teraźniejszością i raczej trudno sobie wyobrazić czasy, w których przemierzenie 100 km było wyzwaniem i ekspedycją porównywalną dziś z lotem w kosmos. Ale tak było. Rano wsiadamy do samochodu odwożąc dzieci do szkoły, podróżujemy do pracy, kiedy za oknem ulewa, a także wyjeżdżamy na wakacje z poczuciem wolności i szczegółowym planem podróży. Samochód stał się nieodłącznym przedmiotem każdego gospodarstwa domowego, a firmy prześcigają się w udogodnieniach i gadżetach dodawanych do pakietów sprzedażowych.

Rachunek – rachunkiem, ale VAT-VAT’em.

W związku ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej i możliwością przemieszczania się biznesu na kraje sąsiadujące kupno samochodu za granicą nie stanowi problemu. A wręczczęstokroć jest wiele bardziej korzystne finansowo, niż kupno auta w kraju. Proceder sprowadzania samochodów z zagranicy stał się bardzo opłacalny i rozpowszechnił się, umożliwiając powstanie firm specjalizujących się w tego typu transakcjach. Należało dostosować regulacje prawne do pojawiającej się sytuacji biznesowej. Jeśli zatem planujesz zakup samochodu za granicą pamiętaj, iż organy celne mają możliwość sprawdzenia przedstawionej przez ciebie w formie rachunku kwoty nabycia samochodu, konsultując się w tej sprawie z władzami celnymi kraju, w którym dokonałeś zakupu. Jeśli między kwotami zachodzi rażąca niezgodność, wtedy możesz spodziewać się reakcji ze strony US, pragnącego ustalić wysokość należnego podatku VAT.

W dzisiejszych, rozpędzonych czasach warto czasem przysiąść i zastanowić się, czy warto ulec pokusie „złotego” interesu ryzykując żywe i szczegółowe zainteresowanie się nami przez fiskusa, który jest przecież nieomylny i wszechwiedzący…