Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Wzrasta bezrobocie w Polsce

Wzrasta bezrobocie w Polsce

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał raport o stanie bezrobocia w Polsce w miesiącu styczniu 2013 roku. Niestety statystyki są bardzo niepokojące. Okazuje się bowiem, że bezrobocie w ostatnich 3 miesiącach znacząco wzrosło.

Obecna sytuacja na rynku zatrudnienia w Polsce nie jest najlepsza. Według informacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wynika, że w styczniu 2013 roku bezrobocie w Polsce wyniosło aż 14,2%. Jest to o 0,8% więcej niż w miesiącu grudniu 2012 roku, kiedy to bezrobocie wynosiło 13,4%. Dane GUS potwierdzają także nienajlepszą kondycję polskich przedsiębiorstw, które w ostatnim czasie masowo zwalniały swoich pracowników.

Jak przewidują niezależni analitycy, w ciągu najbliższych 5 lat z Polski, z powodów finansowych, wyemigruje od 500 do 800 tysięcy ludzi. Jest to bardzo niepokojące głównie ze względów ekonomicznych, gdyż Polacy pracujący za granicą przyczyniają się przede wszystkim do rozwoju gospodarczego kraju, w którym przebywają, a nie do rozwoju Polski.

Fala migracji najprawdopodobniej zacznie przybierać na sile, jeżeli stan zatrudnienia w Polsce nie ulegnie znaczącej poprawie. Polacy coraz chętniej wyjeżdżają do krajów skandynawskich, takich jak Szwecja czy Norwegia, ale także niezmiennie duża grupa emigrantów wybiera kraje zachodniej Europy, tj. Niemcy, Holandia czy Wielka Brytania. Jeżeli nie poprawi się rynek pracy w Polsce, to można przypuszczać, że osoby, które zdecydują się na wyjazd z kraju nie wrócą do Polski przez najbliższe 2 lub 3 lata. Statystyki pokazują, że emigranci coraz bardziej niechętnie mówią o powrocie do kraju.

Mamy nadzieję, że pomimo coraz trudniejszej sytuacji ekonomicznej w naszym kraju wielu emigrantów postanowi jednak wrócić do Polski i tutaj szukać pracy i rozwoju zawodowego.