Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Władza, pieniądze i kobieta. Janet Yellen szefową Rezerwy Federalnej USA

Władza, pieniądze i kobieta. Janet Yellen szefową Rezerwy Federalnej USA

W odległych czasach, których już raczej nikt z nas nie pamięta kobiety miały mniejsze prawa od mężczyzn. Mimo licznych deklaracji i sporadycznych przypadków potwierdzających równość płci nie odczuwało się raczej tego przywileju, na co dzień. Ostatnia decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych„zamknęła usta” wszystkim feministkom świata.

Najpotężniejsza kobieta świata.

Prezydent Barack Obama nominował Janet Yellen, na stanowisko szefowej banku centralnego USA (Fed). Janet, zajmująca wcześniej „stołek” wiceprezes Rezerwy Federalnej ma bardzo wysoko ustawioną poprzeczkę. Opinia publiczna ma wiele oczekiwań, wśród których są: utrzymanie niemal zerowych stóp procentowych do 2015 roku, a także prowadzenie polityki zmierzającej do tworzenia nowych miejsc pracy. Poprzednik Yellen, Ben Bernanke otrzymał podziękowania od prezydenta, który szczególnie podkreślał jego niezwykłą odwagę w kierowaniu bankiem w bardzo trudnych czasach.

Więcej informacji na temat Unii Europejskiej znaleźć można w artykule:Dbałość o ochronę środowiska, czy polityka większości? Micro USB, jako standard.

Jak podkreślają komentatorzy tego wydarzenia: „Jeżeli nominacja Janet Yellen zostanie zatwierdzona przez Senat USA, będzie ona pierwszą kobietą na czele Fed. Ale jej wybór oznacza kontynuację i nie należy spodziewać się nagłych zmian w antykryzysowej polityce Rezerwy Federalnej.” Janet, będąc wiceszefową Fed współpracowała bardzo blisko ze swoim obecnym poprzednikiem. Prowadził on politykę redukującą bezrobocie przez utrzymanie stóp procentowych na możliwie najniższym poziomie. Dzięki temu nie dopuszczono do drugiej Wielkiej Depresji w 2008 i 2009 roku w Stanach.

Janet Louise Yellen, to 67-letnia amerykańska ekonomistka. Była przewodniczącą Zespołu Doradców Ekonomicznych w latach 1997-1999. W życiu prywatnym jest żoną laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2001 roku, George’a Akerlofa, amerykańskiego ekonomisty. Doradzała prezydentowi Billowi Clintonowi, a także jest emerytowanym profesorem University of California, Haas School of Business w Berkeley.
Stabilizacja finansowa w Fed ma decydujące znaczenie dla innych państw świata, zwłaszcza w czasach ogarniętych kryzysem i niepewnością. Nowa ustawa budżetowa, decyzje utrzymujące inflacje w ryzach to czynniki dominujące w polityce USA. Kraj ten nadaje tempo zmian w Europie i na całym świecie. Dlatego też, wybór dokonany przez Baracka Obame w temacie Fed ukazuje intencje i kierunek rozwoju polityki prezydenta.

Ta decyzja ma pośredni, ale bardzo znaczący wpływ na państwa Unii Europejskiej, które dążąc do stabilizacji po, nie tak odległym kryzysie zaczyna rozwijać się gospodarczo zatrudniając nowych pracowników, w tym także emigrantów. To, że nowym szefem Fed jest kobieta oznacza, iż bardzo wiele zmieniło się temacie stereotypowego postrzegania płci. Miejmy nadzieję, że inni mężczyźni pójdą w ślad za prezydentem USA.
Przejrzyj także:Wahania Islandii w temacie wejścia w struktury Unijne.