Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Urlopy rodzicielskie w Norwegii – zmiany

Urlopy rodzicielskie w Norwegii – zmiany

W nowym roku wejdą w życie zmiany dotyczące zwolnień rodzicielskich na opiekę nad dziećmi w Norwegii. Liczba tygodni możliwego do wykorzystania urlopu wzrośnie jednak wyłącznie dla młodych tatusiów.
Celem wprowadzenia zmian rządu w dotychczasowym prawie dotyczącym odpłatnych urlopów dla pracowników jest, według norweskiego Ministerstwa ds. dzieci, równości i integracji społecznej, zlikwidowanie nierówności płci w miejscu pracy oraz dołożenie starań, aby ojcowie bardziej zaangażowali się w wychowanie swoich dzieci.

Zmiany w pełnopłatnym zwolnieniu rodzicielskim dla ojców dotyczą jego podwyższenia o 2 tygodnie. Warto jednak wiedzieć, że prawo do tych dodatkowych dwóch tygodni będą mieli wyłącznie ojcowie i jeżeli dodatkowego zwolnienia nie wykorzystają to ono przepadnie. Ponadto zmianie podlegać będzie więc również zwiększenie całego możliwego do wykorzystania w ciągu trzech lat przez oboje rodziców pełnopłatnego urlopu z 47 do 49 tygodni. Dwutygodniowe zwiększenie urlopu uwzględni więc również dodatkowy, płatny częściowo urlop rodzicielski, który dotychczas obowiązywał do 57 tygodnia. W Norwegii urlop częściowo odpłatny finansowany jest przez pracodawcę w wysokości 80% wynagrodzenia podstawowego.

Zmiany w urlopach rodzicielskich w Norwegii są częścią projektu budżetu na rok 2013, który zakłada, że nowe przepisy wejdą w życie już od 1 lipca 2013 roku.