Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaWyjazd za granicę i podjęcie legalnego zatrudnienia na terenie kraju, gdzie nie znamy ani języka, ani charakteru obywateli, w tym pracodawców i pracowników to nie lada ryzyko. Warto się przed nim chronić jak tylko się da. W związku z tym podpowiadamy, na jakie zapiski zwracać uwagę, podpisując umowę z holenderskim pracodawcą.
„Pracodawca zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w zakresie stanowiska pracy…” To bardzo częsty punkt umowy, zwłaszcza w większych zakładach pracy, jak i na budowie. W ten sposób nie ma możliwości tłumaczyć się pracodawcy, że zadanie jakie nam zlecił nie leży w naszych obowiązkach. Zdarza się, że Polacy zatrudnieni przez agencję zatrudnienia jadą do Holandii z nastawieniem wykonywania danej pracy, a na miejscu okazuje się, że mogą podjąć zajęcie zupełnie w innym miejscu i oczywiście na innych warunkach. Taki lub podobny zapis w umowie oznacza, że wyraziliśmy na to zgodę.
„Pracodawca zastrzega sobie w granicach rozsądku prawo do wprowadzania zmian lub uzupełnień niniejszej umowy…” W gruncie rzeczy oznacza to, że każda podpisana umowa jest dla Państwa „wyrokiem” wiążącym. Podpisana między stronami zgoda o możliwość ustalania reguł i zasad, z jakich chce korzystać przedsiębiorca w danej sytuacji jest niczym nieograniczona. Tym samym decydując się na podpisanie umowy, są Państwo zależni od dobrej woli pracodawcy.
Wyjazd za granicę do pracy może wiązać się z dużym ryzykiem. Stąd warto być świadomym tych i innych konsekwencji prawno-finansowych, jakie mogą nas spotkać, np. podejmując zatrudnienie w Holandii. Jeżeli nie znamy języka umowy, którą mamy zamiar podpisać z pracodawcą czy inną instytucją, czasem być może jest możliwość przetłumaczenia jej na język polski lub choćby poszukania kogoś, kto nam ją postara się odczytać w zrozumiały dla nas sposób. Im lepiej zapoznamy się bowiem z warunkami podejmowanego zatrudnienia, tym więcej możemy zaoszczędzić sobie problemów w związku z wykonywaną pracą. Tym samym warto czytać uważnie każdy dokument, jaki dają nam do podpisania. Tak w Polsce, jak i przede wszystkim za granicą!