Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaFala wyjazdów Polaków do pracy w kraju tulipanów sprawia, że pragniemy uczulić Państwa na niekorzystne umowy podpisywane przez naszych rodaków. Oto mini poradnik dotyczący podejmowania zatrudnienia w Holandii.
Wielu Polaków zatrudnianych w Holandii korzysta z pośrednictwa pracy lub z usług agencji zatrudnienia. To z kolei może wywołać szereg problemów, a co za tym idzie, może okazać się, że są oni zatrudniani nie przez holenderskiego pracodawcę, u którego pracują, ale przez inną firmę. Takie metody podpisywania umów są najczęściej niekorzystne dla pracowników, ponieważ mogą one zawierać nie tylko listę obowiązków stawianych przez pracodawcę oraz oferowanych przez niego warunków pracy, ale i dodatkowe postanowienia przewoźnika. My z kolei, najczęściej nie znający języka holenderskiego, „w ciemno” podpisujemy wszystko, decydując się często na bardzo nieatrakcyjne zasady pracy.
„Niniejsza umowa ma charakter umowy o świadczenie pracy na wezwanie”. Taki typ umowy może wywoływać u pracownika stosunek pracy tylko wtedy, kiedy akurat pracodawca zgłasza na niego zapotrzebowanie. W innych wypadkach, pracodawca nie jest zobowiązany zatrudniać pracownika, ani tym bardziej płacić mu wynagrodzenia. Jest to tzw. „praca na telefon”. Pośrednik zabezpiecza się tym samym, że pracę załatwił, a Ty nie masz możliwości szukać innego zatrudnienia, bo w każdej chwili może ktoś zadzwonić…
„Niniejsza umowa o pracę została zawarta na czas określony i wygasa automatycznie z mocy prawa dnia… Nie wyklucza to jednak tego, że każda ze Stron może przedterminowo rozwiązać tą umowę przed…” Kolejny przykład umowy, w której pracodawca zatrudnia pracownika na nieokreślony dokładnie czas. W praktyce w aneksie do umowy może być jednak punkt, w którym rozwiązanie umowy przez pracownika jest odpłatne i wynosi nawet kilkaset euro.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, podejmując się zatrudnienia w kraju tulipanów? Czytaj w artykule: Umowa o pracę w Holandii – przykłady z życia – dokładnie zapoznaj się z jej treścią! – cz.2