Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaSą takie święta w życiu każdego Duńczyka, które celebruje on co roku z grupą najbliższych sobie osób. Jest to czas przeżywany inaczej niż w Polsce, na typowo „duński” sposób. Jakie są najistotniejsze święta Duńczyków i jak są celebrowane? Zapraszamy do lektury cyklu artykułów o tym, kiedy najczęściej mieszkańcy Danii zapominają o „szarej codzienności.”
Najważniejszym dniem dla każdego Duńczyka jest dzień jego własnych urodzin (Fødselsdag). W zależności od rodziny oraz wieku (okrągła rocznica czy też nie) solenizanta są one obchodzone mniej lub bardziej uroczyściej. Odświętność tego dnia podkreśla już podczas uroczystego śniadania miniaturowa chorągiewka (flaga) postawiona przy nakryciu stołowym osoby obchodzącej urodziny.
Urodziny najmłodszych mieszkańców Danii wiążą się z zaproszeniem na nie wszystkich koleżanek i kolegów z klasy. Przyjdą oni od razu po lekcjach na maślane bułeczki z masłem i dżemem oraz na filiżankę gorącej czekolady. Coraz częściej, zamiast tortu, w zależności od płci solenizanta, rodzice pieką lub kupują słodki poczęstunek zwany „ciastem-babą” lub „ciastem-chłopem”. Jest to brytfanna ciasta, na której lukrem narysowana jest sylwetka człowieka w całości oblana polewą czekoladową i ozdobiona różnymi małymi chorągiewkami, cukierkami czy galaretkami. Dzieci otrzymują po kawałku „ciała solenizanta” co wywołuje wiele śmiechu. Zabawa urodzinowa trwa najczęściej około 2 godziny. Wieczorem, w ramach gorącej kolacji serwuje się dziecku jego ulubione danie i to kończy hucznie obchodzony dzień urodzin.
Podobnie jak w Polsce, również w Danii okrągłe rodziny to powód do zorganizowania uroczystego przyjęcia i zaproszenia wielu gości. Okrągłe, czyli 20-ste, 30-ste, itp. Urodziny obchodzi się aż do 70-tki, po której najczęściej obchodzi się hucznie również tzw. „półokrągłe święta”, czyli z ukończeniem 75, 85, 95 lat. W wielu zakładach pracy w 50-te oraz 60-te urodziny przysługuje dzień wolny. Dużo radości przynieść potrafią także 30-te urodziny, w czasie których popularnym żartem jest stara beczka z napisem “pebersvend”/” pebermø”, stawiana na podwórku u solenizanta, którą można przetłumaczyć jako „pieprzowy junak” lub „pieprzowa dziewoja”. Oznacza to, że właściciel domu skończył właśnie 30-tkę i nadal jest singlem.
Jakie jeszcze święta hucznie obchodzą Duńczycy? Zapraszamy do lektury: Tort i gorąca czekolada, czyli najważniejsze święta każdego Duńczyka. Cz.2