Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Stewardessa – czyli praca ponadnarodowa. Aspiracje, marzenia, perspektywy. Cz.2

Stewardessa – czyli praca ponadnarodowa. Aspiracje, marzenia, perspektywy. Cz.2

Głównym zadaniem stewardessy wbrew pozorom nie jest wydawanie napojów czy przekąsek, ale zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom. Za sterami samolotów siedzą piloci, jednak to nie oni pilnują prowadząc jednocześnie, czy wszystko w kabinie pasażerskiej jest pod kontrolą.

Nad tym czuwa właśnie personel pokładowy, czyli stewardessy i stewardzi.

Bycie stewardessą ma wiele zalet, ale i wad, o jakich wspominaliśmy w artykule: Stewardessa – czyli praca ponadnarodowa. Aspiracje, marzenia, perspektywy. Cz.1 Jakie umiejętności są potrzebne do tego, aby dostać wymarzoną pracę w chmurach?

Końskie zdrowie

Stewardessa musi być odporna na ciągłe zmiany warunków klimatycznych. Potrzebna będzie jej również siła fizyczna, jaka przyda się przy byciu zmęczonym i niewyspanym. Warto dodać, że wiele lat temu, stewardessa musiała być… dyplomowaną pielęgniarką.

Stalowe nerwy

Bywa tak, że stewardessy traktowane są jako kobiety od roznoszenia napojów, zawsze uśmiechnięte i atrakcyjne, a od tego już niedaleka droga do niecenzuralnych propozycji klientów. Dziewczyny w tym zawodzie muszą umieć radzić sobie z sytuacjami trudnymi i stresującymi. Zdarzają się także niezapowiedziane zmiany kursu, oblodzony pas do lądowania samolotu, pioruny strzelające w samolot, ptak w silniku, źle zamknięte drzwi, pękniecie w szybie czy mocne turbulencje. Ryzyko jest wpisane w ten zawód i umiejętność radzenia sobie z nim i przezwyciężania stresu zarówno w sobie, jak i w pasażerach jest obowiązkowa.

Samokontrola, opanowanie, odporność psychiczna

To zestaw cech niezbędnych do pracy na stanowisku stewardessy. Często musi ona spełniać różne zachcianki pasażerów lub też odmawiać ich spełnienia. Stres, jaki generują loty (ryzyko, opóźnienia) sprawiają, że udziela się on również podróżującym. Na stewardessach wyładowują oni swoją złość i pretensje, muszą one być miłe i uśmiechnięte, z tzw. przyklejonym uśmiechem być zawsze do dyspozycji pasażera. Do ich obowiązków należy także uspokajanie pasażerów odczuwających obawy przed lotem.

O zawodzie stewardessy marzy wielu młodych ludzi. Praca na pokładzie samolotu jest jednak dużym wyzwaniem, któremu nie każdy jest w stanie sprostać. Co sprawia, że mimo to do tego zawodu tak chętnie przygotowują się młode, często bardzo zdolne osoby? Czytaj dalej na: Stewardessa – czyli praca ponadnarodowa. Aspiracje, marzenia, perspektywy. Cz. 3