Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaProblem związany z wprowadzeniem w naszym kraju ustawy FATCA bezpośrednio dotyka polskich obywateli. Ci z nich, którzy są amerykańskimi rezydentami podatkowymi, czyli posiadają zielone karty mają obowiązek opodatkowania całego swojego dochodu w USA. Sytuacja ta występuje nawet w przypadku, kiedy aktualnie przebywają oni w Polsce. Weryfikacja rozliczeń podatkowych jest bardzo sprawna w Ameryce. Jeżeli więc rezydenci podatkowi będą chcieli ukryć przed nimi dochód, FATCA bardzo szybko to wykryje i zweryfikuje.
Jan Kowalski jest obywatelem Polski, jednocześnie jest amerykańskim rezydentem podatkowym. Postanowił założyć lokatę na 100 tys. zł w Polsce. W momencie wejścia w życie ustawy FATCA w naszym kraju, informacja o tym fakcie trafi do amerykańskiego fiskusa. Ten następnie bardzo szybko porówna wysokość podatku w USA zapłaconego przez tego obywatela, a także wysokość lokat w ojczystym kraju. W momencie powstania jakiejkolwiek nieścisłości Jan Kowalski może mieć problem związany z ewentualną kontrolę skarbową.
Zapraszam do przeczytania artykułu: Szczęśliwa trzynastka. Unijne ubezpieczenia nareszcie uregulowane. Cz. 2.
Propozycję obowiązywania na swoim terytorium ustawy FATCA zaakceptowało dotychczas 10 państw. W związku z zasadą wzajemności informacje odnośnie prób niepłacenia podatków przez obywateli trafiać będą także do polskiego fiskusa. Dotyczyć będą Polaków, którzy przebywają w Stanach Zjednoczonych.
Zdaje się, że Stany Zjednoczone postawiły nasz kraj w sytuacji bez wyjścia w temacie ustawy. Groźba konsekwencji ekonomicznych, które pojawiły się w momencie odrzucenia ustawy, niejako wymusiły takie rozwiązanie. Gdyby nie to, istniała wizja płacenia przez rodzime instytucje finansowe, 30-proc. quasi podatku za przepływ każdej kwoty pieniężnej między Polską, a USA.
Stany Zjednoczone mają bardzo wiele ukrytych asów w rękawie. Mam nadzieję, że dożyję dnia, w którym to Polska będzie współtworzyła zasady, w kontekście współpracy z Ameryką.
Więcej informacji na temat ustawy znaleźć można w artykule: Stany Zjednoczone i reszta świata. FATCA w „natarciu”. Cz. 1.