Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaWejście w Polsce w życie zasad ustawy FATCA całkowicie zmieni podejście do konstytucyjnego prawa do prywatności, obejmującego m.in. ochronę tajemnicy danych o sytuacji majątkowej, które zagwarantowane jest przez polską konstytucję.
Mechanizm działania ustawy FATCA, w momencie podpisania jej ze Stanami Zjednoczonymi będzie niesłychanie prosty. Odnosił się będzie do Polaków, którzy decydują się na wyjazd do USA w celach zarobkowych, czy też na okres minimalnie półrocznego pobytu.
Zapraszam do zapoznania się z artykułem: Rosyjskie cięcie. Sbierbank w „restrukturyzacji”.
Wspomniany wyżej obywatel Polski, po powrocie do kraju postanowi pójść do instytucji finansowej w celu ulokowania swoich pieniędzy np.: w banku, biurze maklerskim, lub też w funduszu inwestycyjnym, to od tego momentu zaczyna działać procedura. Obowiązkiem tego obywatela będzie poinformowanie przedstawiciela banku, biura maklerskiego itp. o pobycie w USA przez okres przekraczający 183 dni. Natomiast powyższe placówki będą musiały przesłać tę informacje polskiemu fiskusowi, który to ostatecznie przekaże je Amerykanom. W takim raporcie zawarte będą dane m.in. na temat ilości ulokowanych pieniędzy przez danego Polaka.
Celem takiej ustawy jest zabezpieczenie USA przed ukrywaniem dochodów przez osoby przebywające na terenie ich kraju przez okres minimalnie półroczny. Obywatele naszego kraju, będący amerykańskimi rezydentami podatkowymi, przykładowo ci, którzy posiadają zielone karty, mają obowiązek opodatkowania całego swojego dochodu w Stanach. Jest tak nawet, jeżeli aktualnie mieszkają w Polsce.
Ostatnia część informacji na temat ustawy FATCA zawarta jest w artykule: Stany Zjednoczone i reszta świata. FATCA w „natarciu”. Cz. 3.
Na temat działań USA w krajach Europy przeczytać można także w artykule: Konstytucyjne prawo na dwa sposoby. Służby wywiadowcze w USA.