Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Sposoby na znalezienie pracy w Austrii

Sposoby na znalezienie pracy w Austrii

Wysokie zarobki, atrakcyjne warunki płacy i stosunkowo niedalekie położenie od Polski to tylko niektóre zalety, jakimi kierują się nasi rodacy poszukujący pracy w Austrii. W tym artykule wskazujemy więc najefektywniejsze sposoby poszukiwania pracy na terenie tego kraju.

Publiczne pośrednictwo pracy

W Austrii istnieją specjalne publiczne służby zatrudnienia odpowiadające w pewnym stopniu polskim urzędom pracy. Zajmują się one pośrednictwem zawodowym oraz pośrednictwem pracy, a także obsługują osoby bezrobotne, również w zakresie przyznawania im świadczeń i zasiłków. Warto po przyjeździe do Austrii zarejestrować się we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania, regionalnym pośrednictwie pracy zwanym Arbeitsmarktservice (AMS). Można to zrobić osobiście, jak też przez stronę internetową, na której można od razu zamieścić swoje CV, które urząd automatycznie przesyłać będzie do pracodawców poszukujących pracowników do pracy.

EURES

EURES, czyli Europejskie Służby Zatrudnienia funkcjonują w całej Europie i są to specjalnie przeszkoleni doradcy, których zatrudniają służby zatrudnienia w różnych krajach. W Austrii aktualnie jest 18 doradców z grupy EURES. Są to doradcy pomagający w poszukiwaniu pracy osobom z zagranicy, jak również udzielające informacji na temat życia i pracy w Austrii. Warto więc poszukać ich placówek, funkcjonujących z reguły przy publicznych służbach zatrudnienia.

Niepubliczne agencje pośrednictwa pracy

O ile publiczne agencje pracy oferują pracę w Austrii z reguły pracownikom z niskim wykształceniem, o tyle niepubliczne agencje szukają z reguły pracy dla osób o znacznie wyższych kwalifikacjach. Dzięki temu nawiązanie współpracy z takimi agencjami jest z korzyścią zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

Prasa

Oferty pracy zamieszczone w popularnych austriackich tygodnikach mają tą zaletę, że są na bieżąco aktualizowane. Prasa pozwala na wyszukiwanie aktualnych ofert pracy. Warto szukać ofert pracy w Austrii zarówno w gazetach ogólnokrajowych, jak również w gazetach regionalnych, konkretyzujących oferty w określonych rejonach Austrii.

Internet

W dzisiejszym świecie najszybszym sposobem wyszukiwania informacji jest Internet, stąd poszukiwanie ofert pracy w Austrii w ten sposób również jest dobrym pomysłem. Trzeba jednak uważać, gdyż niektórzy pracodawcy ukrywają część prawdy w sieci, więc na rozmowie kwalifikacyjnej warto zweryfikować i jeszcze raz omówić zasady wzajemnej współpracy.

Inne sposoby poszukiwania pracy

W związku z tym, że rynek pracy w Austrii jest bardzo płynny, zastosowane powyżej środki mogą okazać się nieskuteczne. Często okazuje się bowiem, że oferty pracy są już przeterminowane lub nie odpowiadały naszym kwalifikacjom. Wówczas warto samemu skierować swoje kroki do potencjalnego pracodawcy i złożyć u niego swoje CV. Dobrym sposobem jest również szukanie pracy w Austrii przez znajomych, co z pewnością skróci rekrutację.