Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Rekordowa liczba Polaków w Holandii

Rekordowa liczba Polaków w Holandii

Z obliczeń Centralnego Biura Statystyki (CBS) w Hadze wynika, że tylko w zeszłym roku do kraju tulipanów napłynęło 19 tys. Polaków. Holenderskie media informują, że Polacy stanowią największą grupę cudzoziemców w ich kraju.

Poza drobnymi historycznymi wyjątkami, od stulecia nie było w Holandii aż tak wielkiego napływu cudzoziemców w tak krótkim czasie.

Lata 60 i 70-te ubiegłego wieku były czasem przesiedleńczym, kiedy wzrost imigrantów w Holandii dotyczył szczególnie południowej Europy, zwłaszcza Turcji, a także rosnącego napływu Marokańczyków i Surinamczyków. Dziś, CBS podaje, że aż 40% imigrantów napływa do kraju tulipanów ze wschodniej Europy.
Polaków w Holandii jest najwięcej spośród wszystkich imigrantów zamieszkujących kraj tysiąca wiatraków. Napływ 19 tysięcy rodaków z naszego kraju jest uwarunkowany głownie atrakcyjną pracą, ale także stałym zamieszkaniem związanym z nowymi lub łączonymi rodzinami. Jakość życia w Holandii sprawia, że tylko w zeszłym roku na powrót do Polski zdecydowało się jedynie 7 tysięcy imigrantów. Oznacza to, że 12 tysięcy Polaków pozostało kolejny rok w Holandii, a ich plany mają charakter długoterminowy.

Oficjalnie w rejestrach miejskich w Holandii zameldowanych jest już ponad 87 tysięcy Polaków. Ilu naszych rodaków przebywa tam czasowo i planuje dopiero stałe zamieszkanie, nie sposób jednak precyzyjnie oszacować. Wśród holenderskich pracodawców panuje jednak opinia o tym, że Polacy to dobrzy pracownicy, którzy swoim wysiłkiem i zaangażowaniem wzmacniają gospodarkę Holandii, więc rosnąca imigracja naszych rodaków właśnie do tego kraju nie powinna nikogo dziwić.