Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Przypominamy aktualne zasady opodatkowania zagranicznych dochodów

Przypominamy aktualne zasady opodatkowania zagranicznych dochodów

Odkąd Polska stała się częścią Unii Europejskiej, nasi rodacy masowo emigrują do innych krajów w poszukiwaniu pracy. W ciągu ponad 10 lat wiele się zmieniło w przepisach prawno-podatkowych związanych z legalną pracą podejmowaną poza terytorium naszego kraju.

Pracując za granicą na umowę o pracę u zagranicznego pracodawcy mamy świadomość, że posiadamy zatrudnienie w innym kraju. Tym samym obowiązują nas przepisy podatkowe funkcjonujące za granicą oraz wewnętrzna umowa podpisana między pracodawcą i pracownikiem lub agencją pracy, która nas zatrudnia. Warto pamiętać, że z umowy o pracę, podobnie jak jest to czynione w Polsce, część wynagrodzenia brutto zostanie nam „odjęta” przez pracodawcę z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz na podatek dochodowy lub dodatkowe, inne świadczenia. Jaka jest wysokość i rodzaj składek odprowadzanych od umowy o pracę za granicą? Wszystko zależy od tego w jakim kraju podpisujemy umowę o pracę.

Warto wiedzieć, że w przeciągu kilku, kilku nastu ostatnich lat Polska podpisała wiele umów z innymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej mającymi istotne znaczenie z punktu widzenia osób poszukujących pracy za granicą. Mowa tutaj o tzw. umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Istotną jest również wiadomość, że wśród krajów tych znajdują się również państwa spoza UE. Według stanu na koniec września 2014 roku, Polska podpisała takie umowy z Albanią, Algierią, Arabią Saudyjską, Armenią, Australią, Austrią, Azerbejdżanem, Bangladeszem, Belgią, Białorusią, Bośnią i Hercegowiną, Bułgarią, Chile, Chinami, Chorwacją, Cyprem, Czarnogórą, Czeską Republiką, Danią, Egiptem, Estonią, Filipinami, Finlandią, Francją, Grecją, Gruzją, Guernsey, Hiszpanią, Holandią, Indiami, Indonezją, Iranem, Irlandią, Islandią, Izraelem, Japonią, Jersey, Jordanią, Kanadą, Katarem, Kazachstanem, Kirgistanem, Koreą Południową, Kuwejtem, Libanem, Litwą, Luksemburgiem, Łotwą, Macedonią, Malezją, Maltą, Maroko, Meksykiem, Mołdawią, Mongolią, Niemcami, Nigerią, Norwegią, Nową Zelandią, Pakistanem, Portugalią, Republiką Południowej Afryki, Rosją, Rumunią, Serbią, Singapurem, Słowacką Republiką, Słowenią, Sri Lancą, Stanami Zjednoczonymi, Syrią, Szwajcarią, Szwecją, Tadżykistanem, Tajlandią, Tunezją, Turcją, Ukrainą, Urugwajem, Uzbekistanem, Węgrami, Wielką Brytanią, Wietnamem, Włochami, Wyspą Man, Zambią, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Zimbabwe.

Katalog wymienionych powyżej krajów jest nadal otwarty, a Polska ciągle pracuje nad podpisywaniem porozumień w zakresie unikania podwójnego opodatkowania z państwami na całym świecie. Dzięki temu w praktyce, nasi rodacy podejmujący zatrudnienie w jednym z krajów wymienionych na powyższej liście mają możliwość otrzymać tzw. trzynastą pensję, rozliczając się z podatku zagranicznego.

Nasza firma odzyskuje podatek zagraniczny w krajach, do których najczęściej wyjeżdżają Polacy emigrujący za pracą. Jeżeli przez pewien czas swojego zatrudnienia, pracowali Państwo legalnie poza terytorium Polski, zachęcamy do kontaktu z nami w celu sprawdzenia, czy mogą Państwo odzyskać większość zapłaconego przez zagranicznego pracodawcę podatku do zagranicznego fiskusa. Zwrot podatku z zagranicy zgodnie z przepisami prawa podatkowego należy się polskim imigrantom i nie ma wpływu na jakość relacji między zagranicznym pracodawcą i pracownikiem, ponieważ nadpłacony podatek w całości wypłacany jest z zagranicznych urzędów podatkowych.