Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Przepisy BHP w Wielkiej Brytanii

Przepisy BHP w Wielkiej Brytanii

Emigranci w Wielkiej Brytanii nie są pozostawieni sami sobie. W sytuacji, kiedy mają jakiś problem w pracy, bądź ulegną jakiemuś wypadkowi zawsze mogą zgłosić się do biura Brytyjskiego Inspektoratu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (z ang. Health and Safety Executive).

Od niedawna HSE prowadzi kampanię, która skierowana jest do imigrantów przebywających na terenie WielkiejBrytanii. Kampania informacyjna ma zachęcić do korzystania z pomocy HSE w przypadkach, kiedy mamy problem w pracy, którego nie jesteśmy w stanie sami rozwiązać.

Czym naprawdę jest HSE?

Jest to komórka rządowa, stworzona dla potrzeb pracowników, którzy mają problem w pracy. Jak sama nazwa wskazuje – Health and Safety Executive, z wolnego tłumaczenia oznacza zdrowie i bezpieczeństwo pracy. Przyrównując to do polskich realiów można spokojnie powiedzieć, że HSE dba o to, aby w firmach przestrzegane były przepisy BHP.

Kto może skorzystać z pomocy HSE?

Tak naprawdę o pomoc do HSE może zwrócić się każdy, kto uważa że jego pracodawca łamie jakiekolwiek przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy lub gdzie łamane są prawa pracownicze i stosuje się zakazane metody wykorzystywania pracowników. Niedawno uruchomiony został oddział HSE, z którego korzystać mogą imigranci. Specjalnie w tym celu zatrudnieni zostali pracownicy, którzy posługują się obcymi językami, aby o pomoc do instytucji każdy mógł się zgłosić sam i bez żadnych przeszkód wytłumaczyć co się wydarzyło i jakiej pomocy oczekuje.

Wśród wielu zagranicznych pracowników, którzy mieszkają w UK słychać już opinie, że HSE może być dla nich bardzo przydatna ze względu na nierówne traktowanie w pracy lub wspomniany wcześniej wyzysk. Niestety często spotyka się pracodawców, którzy przyjmują wielu obcokrajowców traktując ich jak tanią siłę roboczą, co niejednokrotnie prowadzi do łamania praw pracowniczych.

Health and Safety Executive uruchomiło także specjalną infolinię w języku polskim, gdzie każdy może zadać swoje pytanie lub złożyć skargę na pracodawcę i skorzystać z pomocy HSE. Dzwoniąc pod numer 01519514444 można anonimowo uzyskać wszelkie niezbędne informacje.

Czasem warto korzystać z instytucji państwowych, które mogą mieć wpływ na poprawę warunków i jakość pracy. By nie tylko we własnym domu, ale także i w miejscu pracy móc czuć się bezpiecznie i komfortowo.