Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Proste zasady bez granic. Przepisy wjazdowe do Szwecji

Proste zasady bez granic. Przepisy wjazdowe do Szwecji

Każdego człowieka określają indywidualne cechy. Naturalnie dzielimy się na pewne ustalone grupy. Są kobiety, – jako płeć piękniejsza, kierująca się zwyczajowo emocjami, i mężczyźni – przystojniejsza z biegiem lat grupa, stereotypowo „racjonalnie” podchodząca do życia zbiorowość. Są także wysocy i niscy, jak również niesłychanie dowolny w potocznym użyciu podział na świat dzieci i dorosłych. Dorosłość, choć nie zawsze poparta zawartością głowy udokumentowana jest z formalnego punktu widzenia plastikowym prostokątem, na którym widnieją dane charakteryzujące właściciela. Dowód osobisty jest podstawowym dokumentem tożsamości, umożliwiającym podejmowanie dorosłych decyzji, ale także ponoszenie konsekwencji w całej rozciągłości prawa cywilnego i karnego.

Bezgranicznie proste…

Od 21 grudnia 2007 roku Polska stała się członkiem strefy Schengen. Na podstawie zawartego porozumienie zniesiona została kontrola osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu. W zamian za to wzmocniono współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej, a także współpracę przygraniczną. W ruchu osobowym między Polską, a Szwecją zniesiono kontrolę morskich i lotniczych przejść granicznych. Do przekroczenia granicy z Królestwem Szwecji i pobytu do 3 miesięcy, podróżującym potrzebny jest ważny paszport, bądź dowód osobisty. Naturalnie istnieją ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu, niemniej jednak mogą one mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających bezpieczeństwu państwa lub zdrowiu publicznemu.

Więcej na temat Szwecji przeczytać można w artykule:Przyczyna i skutek. Czyli Europejski Kryzys na podwórku Skandynawskiej Gospodarki.

Dowód osobisty lub paszport niezbędny jest także w przypadku zatrudnienia w Szwecji. Szwedzkie prawo stanowi, że do choćby wymaganego przez pracodawcę otworzenia konta w banku wystarczy paszport lub inny dowód tożsamości ze zdjęciem.

Warto, więc przed wyjazdem zadbać o to, aby nasz dokument tożsamości w postaci paszportu lub dowodu osobistego był w nienaruszonym stanie, posiadał aktualną datę ważności. A kiedy już mamy pewność, że na granicy nie spotka nas żadna niespodzianka, a dokumenty są w nienagannym stanie pozostaje nam tylko jedno: spakowanie ich do torby podróżnej.

Zajrzyj również do:

Klocki domina. Jak kryzys „dorwał się” do Skandynawii?
Świat otwiera drzwi. Jak Bruksela pomaga Polakom w emigracji?