Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Pracujesz za granicą? Nie zawsze musisz rozliczyć się z polskim fiskusem. – cz.2

Pracujesz za granicą? Nie zawsze musisz rozliczyć się z polskim fiskusem. – cz.2

Warto wiedzieć, że o tym, gdzie należy rozliczyć się z urzędem podatkowym decyduje uzyskany bądź nie status rezydenta podatkowego. Na mocy międzynarodowych porozumień o unikaniu podwójnego opodatkowania pamiętaj jednak, aby dwukrotnie nie rozliczyć tego samego dochodu – w Polsce, jak i za granicą.

Zdarza się, że Polacy zatrudnieni poza granicami naszego kraju nie wiedzą w jaki sposób rozliczyć swój dochód. Dodatkowo urzędy skarbowe nie ułatwiają sprawy, a wręcz mogą zażądać złożenia deklaracji podatkowej. Wówczas Twoją sytuację skarbową regulują przepisy międzynarodowe związane ze stosowaniem metody unikania podwójnego opodatkowania. Obowiązuje ona w dwóch formach, tzw. wyłączenia z progresją oraz odliczenia proporcjonalnego.

Wyłączenie z progresją

W większości krajów Unii Europejskiej (i nie tylko) Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania metodą wyłączenia z progresją. Polega ona na tym, że dochód polskiego pracownika, jaki jest osiągnięty za granicą nie zainteresuje naszego urzędu skarbowego. Urząd jednak może ten dochód uwzględnić w celu ustalenia stawki podatku do dochodów z Polski.

W takich sytuacjach Polacy, którzy pracują np. w Niemczech i nie zarobią w danym roku podatkowym ani złotówki w naszym kraju, nie muszą składać rocznego zeznania podatkowego. Jeżeli jednak uzyskają dochód za granicą to będą musieli do końca kwietnia złożyć druk PIT-36 wraz z załącznikiem (PIT-ZG i PIT-O w przypadku korzystania z odliczeń). Jeżeli w tym czasie przebywają za granicą, wypełnione zeznanie podatkowe można złożyć w polskim urzędzie konsularnym lub przesłać do właściwego urzędu skarbowego w Polsce listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Można też w niektórych przypadkach przesłać zeznanie drogą elektroniczną.

Metoda odliczenia proporcjonalnego

W przypadku Belgii czy Holandii obowiązuje zasada, że rezydent podatkowy zawsze musi złożyć zeznanie roczne w swoim kraju (PIT 36 wraz z PIT-ZG i PIT-O, jeżeli korzysta z ulg i odliczeń). Od dochodu, który uzyska za granicą zapłaci podatek w Polsce, ale proporcjonalnie odlicza się jego wysokość o podatek zapłacony za granicą.

Pamiętajmy więc, że podejmując zatrudnienie za granicą dużo zależy od międzynarodowych przepisów podatkowych podpisanych między Polską, a krajem w jakim podejmujemy zatrudnienie.