Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Praca w Wielkiej Brytanii – czy nadal warto jeździć na Wyspy?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy nadal warto jeździć na Wyspy?

Od wielu lat Polacy emigrują w poszukiwaniu dobrego zatrudnienia. Przemierzając kolejne kraje Europy i świata można powiedzieć, że wszędzie byli i wszystkiego już spróbowali. Oczywiście nie każdy wracał z zagranicy z sakiewką złotych monet, ani też nie każdy może powiedzieć, że było to naprawdę ciekawe i warto zadania sobie trudu przeżycie. Nie mniej jednak, warto przeanalizować wyjazdy naszych rodaków poza granice – do Wielkiej Brytanii, bo ten kraj cieszył się niegdyś olbrzymią popularnością. Czy tak jest nadal?

Wielka Brytania od wieków uważana była za jedno z najsilniejszych i najlepiej rozwiniętych krajów Europy. Strategiczne umiejscowienie na wyspach pozwoliło Brytyjczykom rozwijać swoją kulturę nie obawiając się o granice swojego kraju. Po II Wojnie Światowej Wielka Brytania zaczęła rozwijać się gospodarczo w bardzo szybkim tempie. Przez wiele lat była niedoścignionym wzorem jeżeli chodzi o rozwój całego kraju. Potem nastał czas wstąpienia w szeregi Unii Europejskiej, strefa Schengen i potem otwarcie rynku dla pracowników z innych krajów Europy.

Polacy bardzo szybko zaczęli napływać do Wielkiej Brytanii, osiedlać się tam, rozpoczynać pracę i niejako nowe życie. Tak było przez wiele lat. W pewnym momencie rząd w Polsce zastanawiał się co zrobić, by zachęcić Polaków do powrotu do kraju. Niestety nieudolne próby władz państwowych nie przyniosły rezultatu. Polaków na Wyspach było coraz więcej, aż w pewnym momencie liczba przekroczyła 2 miliony osób. Do UK wyjeżdżali ludzie o różnych umiejętnościach i wykształceniu. Byli ci, którzy nie mogąc znaleźć pracy w Polsce z powodu braków wykształceniu chcieli spróbować czegoś nowego w innym kraju, byli studenci, którzy wyjeżdżali do prac sezonowych w okresie wakacyjnym, ale byli też ludzie mądrzy, wykształceni, którzy posiadali już wieloletnie doświadczenie, a mimo wszystko perspektywa pracy w UK była dla nich bardziej obiecująca.

Taka dobra passa dla Polaków zaczęła po pewnym czasie mijać. Kryzys Europy i problemy w samej Angliispowodowały, że praca nie była już taka opłacalna. Polacy zaczęli wracać do Polski i szukać zatrudnienia. Niektórzy zmieniali kraj, w którym pracowali, a jeszcze inni zostali i w UK czekając na lepsze czasy. Można powiedzieć, że jeszcze rok temu mówiąc o pracy w Anglii nikt nie mówił o dużych zarobkach, o pracy w dużej firmie na dobrym stanowisku. Głównie była to mowa o pracy na popularnym zmywaku, czy jako kelner w restauracji.

Jak się okazuje, kryzys strefy Euro i dobre posunięcia jeżeli chodzi o reformy w rządzie Davida Camerona sprawiły, że Wielka Brytania znów stała się atrakcyjnym krajem. Rynek pracy zaczął się rozwijać, a bezrobocie spadło do 8%. Oznacza to, że praca w UK nadal będzie kusiła wielu Polaków, a wyjazd na Wyspy nie będzie się już wiązał z wiecznym poszukiwaniem zatrudnienia. Można więc śmiało stwierdzić, że praca w Wielkiej Brytanii się opłaca i warto wyjeżdżać, chociażby do pracy sezonowej. Wiele osób od lat praktykuje takie rozwiązania i są z tego powodu bardzo zadowoleni, co świadczy tylko o jednym – Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii to kraj, w którym Polacy czują się naprawdę dobrze.