Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Praca w Niemczech – porady dotyczące roszczeń pracowniczych w Polsce

Praca w Niemczech – porady dotyczące roszczeń pracowniczych w Polsce

Praca w Niemczech nie zawsze bywa łatwa, przyjemna i dobrze płatna. Oczywiście częściej mówi się o tym ile i jak można dobrze zarobić w Niemczech. Zapomina się o przypadkach oszustw, wyłudzeń i problemów pracowniczych z jakimi niejednokrotnie muszą borykać się imigranci pracujący w Niemczech.

Wiele osób zatrudnianych jest przez tak zwane agencje pracy, które pośredniczą w procesie zatrudnienia pomiędzy imigrantem, a bezpośrednim pracodawcą w Niemczech. W przypadku, kiedy wystąpi jakiś problem z naszym zatrudnieniem, lub nie zostaną dopełnione różnego rodzaju procedury, poprzez które my jako pracownicy tymczasowi będziemy na tym stratni, wówczas możemy dochodzić swoich praw występując do agencji zatrudnienia z naszymi roszczeniami.

Nigdy nie może być tak, aby ktokolwiek wykorzystywał naszą niewiedzę i barierę językową do tego, aby naszym kosztem się wzbogacić. W przypadkach, kiedy agencja pracy, która jest naszym pośrednikiem nie będzie przestrzegała prawa, mamy obowiązek zgłoszenia tego Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeżeli pracodawca, który nas zatrudnia do pracy w Niemczech ma swoją siedzibę w Polsce, lub tutaj prowadzi własną działalność gospodarczą, wówczas możemy dochodzić swoich praw w dwójnasób:

  • zgłaszając skargę w Państwowej Inspekcji Pracy
  • kierując sprawę do sądu przeciwko pracodawcy lub agencji pośredniczącej w naszym zatrudnieniu

Bardzo ważną informacją dla osób wybierających się do pracy w Niemczech, którzy zatrudniani będą poprzez agencję zatrudnienia jest fakt, iż przysługują im świadczenia i uprawnienia na poziomie nie niższym niż wynikającym z prawa niemieckiego. Jeżeli chodzi o wynagrodzenie za pracę, to nie może być ono niższe niż obowiązujące w Niemczech. Często agencje wykorzystują niewiedzę interesantów, przez co pracownik wyjeżdżający do Niemiec traci niemałe sumy pieniędzy każdego miesiąca.

Pamiętajmy, że jeżeli uda nam się dowieść naszych racji, wówczas możemy przed sądem w Polsce lub w Niemczechstarać się uzyskać rekompensatę od agencji zatrudnienia za zaniżanie wynagrodzenia, w postaci wyrównania do poziomu stawki minimalnej zarabianej kwoty, oraz wypłaty dotychczasowych zaległych pieniędzy.

Nie dajmy się oszukiwać. Dochodźmy swoich praw, gdyż tylko w ten sposób możemy spowodować, by pracodawcy i agencje pośredniczące w zatrudnieniu przestrzegały obowiązujących przepisów i nie oszukiwały osób szukających pracy w Niemczech.