Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Praca sezonowa 2012 – gdzie najbardziej się opłaca?

Praca sezonowa 2012 – gdzie najbardziej się opłaca?

Rozpoczęły się wakacje, a więc można śmiało powiedzieć, że praca sezonowa trwa w najlepsze. Batalie toczone przez kraje, które kusiły coraz to lepszymi ofertami pojawiały się niemal na każdym kroku. Europa ma wiele do zaoferowania, ale trzeba wybrać, gdzie najbardziej opłaca się podejmować pracę sezonową.
Każdego roku Polacy w okresie wakacyjnym wyjeżdżają na kilkumiesięczne kontrakty, aby powiększyć domowy budżet i móc sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa. Patrząc na dane przedstawiające rozkład możliwości podjęcia pracy sezonowej w Europie, okazuje się że pod względem atrakcyjności i zróżnicowania ofert najlepiej wypada Holandia. Tuż za nią uplasowała się Norwegia, a na kolejnych miejscach Wielka Brytania i Niemcy.

Trzeba przyznać, że zmiany w przeciwieństwie do lat poprzednich są znaczne. Zawsze uważano, że najwięcej Polaków wyjeżdża do Anglii, bo tam mniejsza jest bariera językowa, a ponadto ludzie są ciekawi tego kraju, uważając go za dobre miejsce do podjęcia jakiejkolwiek pracy. Z czasem, kiedy pracy w UK zaczęło brakować, ludzie zaczęli emigrować do innych krajów. Osiedlając się w Niemczech, Holandii czy Norwegii zaczęli oni pracować na wizerunek nas wszystkich poza granicami kraju.

Chyba nie ma w Europie takiego kraju, w którym do pracy sezonowej nie byłby zatrudniany Polak. Zatrudnienie sezonowe, to także czas wzmożonej pracy, niejednokrotnie ponad nasze siły i umiejętności. Ale czego to nie robi się dla powiększenia własnego budżetu?

Wracając do pytania zawartego w tytule należy stwierdzić, że do tej pory prym jeżeli chodzi o pracę sezonową dzierżyli Brytyjczycy. Czas pokazał, że nie tylko ten kraj ma coś do zaoferowania obcokrajowcom. Poniżej przedstawiamy gdzie i w jakiej branży można podjąć pracę:

Wyjeżdżając do pracy w Holandii możemy znaleźć oferty przede wszystkim z branży budowlanej. Polacy uważani są za profesjonalistów w tej dziedzinie. Dodatkowo pracę sezonową znajdziemy w branży kosmetycznej, przy zbiorach, a także w branży motoryzacyjnej.

Jadąc do Norwegii także najczęściej możemy podjąć zatrudnienie w sektorze budowlanym. Jeżeli chodzi o możliwości w tym kraju to jest ich naprawdę bardzo dużo. Do pracy potrzeba ludzi niemal w każdej branży. W sezonie bardzo często możemy zatrudnić się przy połowie ryb. Ogólnie Norwegia boryka się z problemem braku osób chętnych do pracy, co powoduje, że praca (nawet sezonowa) jest o wiele bardziej opłacalna niż była jeszcze kilka lat temu.

Wielka Brytania nadal przyciąga jak magnes młodych ludzi, pomimo tego, że z dawnego kraju już niewiele zostało, to praca nadal jest. W sezonie letnim pojawiają się oferty z różnego rodzaju ferm i gospodarstw, gdzie chętnie przyjmuje się osoby do pracy przy zbiorach. Poza tym, tak jak wszędzie – prym wiedzie branża budowlana. O ile w przypadku poprzednich krajów dużym utrudnieniem może być bariera językowa, tak w UK raczej takich problemów być nie powinno, gdyż coraz więcej ludzi mówi po angielsku.

Praca sezonowa w Niemczech jest bardzo opłacalna. Stąd też Polacy często wybierają ten kraj. Obecnie nazywany “najlepszą gospodarką Europy” jest miejscem, gdzie pracodawcy wręcz masowo walczą o pracowników. Pracując w Niemczech możemy dostać wysokie wynagrodzenie, a do tego jeżeli dobrze poszukamy, to znajdziemy oferty, w których pracodawcy gwarantują także zakwaterowanie i wyżywienie (za darmo bądź za bardzo niewielką opłatą). Pozwala to na zaoszczędzenie sporych sum pieniędzy.

Dalej znajdują się kraje, które rzadziej wybierane są przez Polaków. Praca sezonowa za granicą jest często podejmowana przez osoby, które nie mogą znaleźć legalnego zatrudnienia w Polsce, a także przez osoby szukające jakichś nowych doświadczeń zawodowych.

Zachęcamy do zapoznawania się z ofertami pracy dotyczącymi pracy sezonowej. Być może i nas zainteresuje jakaś ciekawa oferta.