Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Praca po godzinach za granicą

Praca po godzinach za granicą

Zobacz, ile dostaniesz za nadgodziny w krajach UE. Nadgodzina nadgodzinie nierówna. Sprawdź, ile twój zagraniczny pracodawca będzie musiał ci zapłacić za pracę w godzinach nadliczbowych.

W Unii Europejskiej maksymalna wysokość dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych nie jest taka sama. W jednym kraju pracownicy za dodatkową pracę otrzymują taką samą stawkę jak za godziny w etacie, a w innym dostają nawet dodatkowe 80 proc. Jedne państwa regulują wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach, a inne pozostawiają to indywidualnym ustaleniom między pracodawcą a pracownikiem. W tym ostatnim przypadku – w miarę możliwości – zawsze warto negocjować kwoty jak największe dla siebie. Jak to wygląda w poszczególnych krajach?

Praca po godzinach - Wielka Brytania

Brytyjskie prawo pracy nie określa stawek wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, a także ilości godzin nadliczbowych, jakie pracownik może podjąć w danym tygodniu. Pracownik po przepracowaniu 47 godzin tygodniowo może wyrazić zgodę na pracę w nadgodzinach. Stawkę za czas nadliczbowy ustala pracodawca. – Może on zaproponować takie samo wynagrodzenie jak za pracę w „normalnych” godzinach – mówi Agnieszka Jędrzejczak z agencji Jobland. Ale może też być wyższe nawet o kilkadziesiąt procent.

Praca po godzinach - Irlandia

Irlandzkie prawo pracy nie reguluje płatności za godziny nadliczbowe. To, ile zarobisz, pracując „overtime”, w niedziele, święta i na nocne zmiany, zależy tylko i wyłącznie od ustaleń z pracodawcą. Jak mówi Bożena Pedersen z agencji rekrutacyjnej Eastlink, irlandzcy pracodawcy najczęściej płacą wyższe stawki za pracę poza godzinami obowiązkowymi. – Ponad 90 proc. firm, z którymi mam do czynienia, oferuje za godziny nadliczbowe i pracę w dni wolne 150 proc. stawki „normalnej” – dodaje. Często w serwisach otwartych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, można dostać za pierwsze dwie nadgodziny 150 proc. stawki podstawowej, a za następne 200 proc.

Praca po godzinach - Norwegia

Norweskie przepisy jasno określają wysokość wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. I tak dodatek procentowy (przy nadgodzinach narzuconych przez pracodawcę) za pracę poza podstawowym wymiarem godzin od poniedziałku do piątku do 21 wynosi 50 proc. stawki podstawowej. – Natomiast pracując w wymiarze nadliczbowym po 21 oraz w niedzielę i święta, dostaje się 100 proc. dodatku do stawki podstawowej, czyli będzie to stawka podwójna – wyjaśnia Ewa Simonsen z agencji REAK.

Praca po godzinach - Holandia

Za godziny przepracowane powyżej normalnego tygodnia pracy (zazwyczaj 40 godzin) holenderski pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie. Każdy za nadgodziny powinien otrzymać minimum 125 proc. stawki godzinowej, w zależności od tego, czy pracuje w tygodniu, dni wolne od pracy i na jaką zmianę. – Krótko mówiąc, dodatkowa stawka może wynosić od 100 do 200 proc. – informuje Agnieszka Cybulska z holenderskiego biura pośrednictwa Larex.

Praca po godzinach - Belgia

Tutaj obowiązują z góry ustalone stawki za pracę w godzinach nadliczbowych. Od poniedziałku do soboty pracownik dostaje 150 proc. stawki godzinowej, za pracę w niedziele i święta 200 proc. – Za pracę na nocną zmianę również przysługuje wyższa stawka – wyjaśnia Jowita Sokołowska z belgijskiej firmy ADMB International. Jednak zależy przede wszystkim od ustaleń związków zawodowych w danym sektorze.