Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Polscy studenci w Sheffield

Polscy studenci w Sheffield

Mit Polaka hydraulika czy też Polki sprzątającej hotele musi pójść do lamusa. Coraz więcej rodaków wyjeżdża do Wielkiej Brytanii, aby się kształcić i rozwijać swoje zainteresowania.

O coraz większej obecności Polaków studiujących na Wyspach Brytyjskich świadczą statystyki wielu uczelni brytyjskich. Liczba aplikantów z Polski według UCAS (centralna organizacja, która zajmuje się procesem aplikacyjnym umożliwiającym kandydatom wstęp na studia na uczelnie wyższe w Zjednoczonym Królestwie) w roku 2007 liczyła w sumie 3059 osób. 1973 osoby weryfikację przeszły pomyślnie, 12 osób dostało się na studia doktoranckie, a 1961 osób na studia licencjackie i magisterskie. 1086 osób nie uzyskało akceptacji. Dane statystyczne UCAS-u z ostatnich miesięcy pokazują, że liczba aplikantów starających się o studia w Wielkiej Brytanii wzrosła obecnie o 7,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Paszport do raju

Ukończenie studiów na uniwersytetach w Zjednoczonym Królestwie stanowi dla wielu Polaków przepustkę do lepszej pracy oraz kariery zawodowej zarówno w Zjednoczonym Królestwie, jak i Europie oraz świecie. Dla wielu krajanów pobyt kilkuroczny za granicą jest niezapomnianą lekcją samodzielnego życia i wytrwałości. Po powrocie do kraju absolwenci uczelni zagranicznej wykazują się również większą skutecznością i determinacją w radzeniu sobie z różnymi sytuacjami życiowymi. Nierzadko doświadczenia zdobyte poza ojczyzną pomagają w naśladowaniu dobrych praktyk zawodowych, otwieraniu własnych działalności gospodarczych, ogólnie rozszerzają pole manewrów życiowych jednostki.

W samym Sheffield, które liczy ponad pół miliona obywateli i jest piątym miastem pod względem wielkości w Anglii, istnieją dwa uniwersytety z około 45 tysiącami studentów. Uniwersytet Sheffield z tradycjami akademickimi oraz Uniwersytet Hallam, który ukierunkowuje studentów do zdobycia wybranego zawodu. Obie te uczelnie są popularne. Ich renoma oraz dobra lokalizacja miasta przyciąga Polaków.

Pięć lotnisk północnej Anglii z siecią tanich połączeń lotniczych do większości głównych miast Polski czyni miasto atrakcyjniejszym miejscem do przebywania. W przeciwieństwie do zatłoczonego i męczącego Londynu, Sheffield oferuje spokojny tryb życia oraz możliwość aktywnego odpoczynku w rozległym parku krajobrazowym Peak District o godzinę drogi od miasta.

Istniejący do niedawna (luty 2008) Polski Ośrodek Katolicki był miejscem spotkań starszej fali emigracji (tej po 1940 roku) oraz również nowoprzybyłej fali emigrantów, którą szacuje się w północnej Anglii na około 20 tysięcy Polaków. Nie maleje liczba Polaków, którzy potrzebują spotkań z kulturą polską oraz którzy chcą posyłać dzieci do szkoły polskiej, która istniała w budynku POK-u na Ecclessal Road. Dobrym znakiem ożywienia polskości dla rodaków jest powołanie Stowarzyszenia Polskich Studentów na Uniwersytecie Sheffield.

Polish Society

Na samym Uniwersytecie Sheffield istnieje 200 zrzeszeń studentów, które dają szansę rozwoju zainteresowań. Każdy student może założyć stowarzyszenie studenckie reprezentujące własny kraj, jeśli uważa, że kultura jego kraju nie jest wystarczająco reprezentowana na uczelni. Aby powstało zrzeszenie należy zebrać wystarczającą ilość studentów, którzy chcą uczestniczyć w działaniach stowarzyszenia. Praktycznie polega to na rozesłaniu aplikacji e-mailem, aby zebrać dane osobowe o potencjalnych uczestnikach. Uniwersytet oferuje pomoc w zakresie finansów i prowadzenia stowarzyszenia oraz porad, jak można reklamować nową inicjatywę, czy jak zorganizować bal członków nowopowstałej grupy.

Na Uniwersytecie Sheffield istnieje Stowarzyszenie Polskie o nazwie Polish Society. Zostało założone w roku akademickim 2006/07 przez Zuzannę Macias. Obecnie liczy 40 członków z Polski, Anglii i nawet Japonii. W skład zarządu wchodzą Ben Zaczek, który jest obecnym prezydentem (21-letni student stosunków międzynarodowych i politologii). Korzenie polskie Bena sięgają Łomży. Jego dziadek pochodził stamtąd i w czasie wojny wyjechał do Wielkiej Brytanii. Inni członkowie to Tomasz Hanusiak, Krzysztof Kubosz i Urszula Markiewicz.

Misją Stowarzyszenia Polskiego jest integracja Polaków i Anglików oraz nauka polskiej kultury i języka. Z inicjatyw Polish Society należy wymienić więc tzw. “Tandem Evenings”, podczas których Polacy mają możliwość szlifowania angielskiego, a Anglicy mogą mówić po polsku i wzajemnie polepszać swoje umiejętności językowe. Kolejna inicjatywa Stowarzyszenia to spotkanie na temat migracji i pracy Polaków w Anglii wraz z “No Sweat Society”, gdzie jak referuje Ben Zaczek, starali się przedstawić warunki życia imigrantów w Wielkiej Brytanii. Z kolei “Slavonic Society” było imprezą, gdzie przedstawiano zalety kuchni polskiej. Inną formą aktywności Stowarzyszenia Polskiego było wyświetlanie polskich filmów – między innymi “Katynia” i “Symetrii” – w celu zainteresowania polską kinematografią. Członkowie Polish Society brali także udział w badaniach dla Centrum Ekonomicznych i Społecznych Wcieleń (Centre for Economic and Social Inclusion), dotyczących migracji w Sheffield. – Na pewno dużą popularnością będzie cieszyło się zorganizowanie spotkania na każdy mecz Polski podczas EURO 2008 – mówi Ben Zaczek.

Istnienie Zrzeszenia Studentów Polskich w niewątpliwy sposób promuje polską kulturę i samą Polskę, dba o naukę, rozrywkę i spotkania towarzyskie studentów polskich z wieloma innymi narodowościami, przez co jednoczy krajanów i obcokrajowców. Szczytny cel, który wymaga kultywowania. Nowym prezydentem Polish Society w nowym roku akademickim będzie Mateusz Wilk (rzeszowianin), więc ciągłość zrzeszenia zostanie zachowana, co bardzo dobrze wróży na kolejne lata organizacji. Mateusz Wilk wytacza już kolejne plany. Pragnąłby, aby działalnością Polish Society zainteresowała się większa liczba studentów z Polski lub z polskimi korzeniami. Chce zorganizować drużynę piłkarską, aby Polacy mogli konkurować z innymi stowarzyszeniami na boisku. – Do dalekosiężnych celów należy również zamiar nawiązania kontaktu z lokalną społecznością, aby zachęcić i pomóc większej liczbie osób z Polski w podjęciu studiów wyższych w Wielkiej Brytanii – nadmienia Mateusz Wilk.

Uniwersytet o światowej klasie

Na Uniwersytecie Sheffield studiuje obecnie 104 studentów z Polski. Jak wspomina Robert Otok – doktorant SCHARR-u na Uniwersytecie Sheffield, w roku 2003 było tylko 5 osób z Polski studiujących w pełnym wymiarze godzin. W tym roku akademickim największa liczba Polaków studiuje w Instytucie Kształcenia Ustawicznego (8 osób), na Wydziale Ekonomiki i w Szkole Zarządzania – 7 Polaków, 5 osób uczy się w Szkole Prawa, 4 osoby na Wydziale Architektury, 4 na Wydziale Studiów Wschodnio-Azjatyckich oraz Informatyce. – Dużo jest też studentów, którzy przyjechali do Sheffield w ramach programu Erasmus – mówi Jo Steele, rekrutująca studentów z krajów Unii Europejskiej na Uniwersytecie Sheffield.

Uniwersytet jest centrum badań o światowej klasie w wielu dyscyplinach, co potwierdza wielu badaczy. W roku akademickim 2007–2008 uniwersytet liczył sobie 23,914 studentów w swoich 70 wydziałach. Studiują tu młodzi ludzie ze 124 krajów świata!

Uniwersytet powstał w 1905 roku, pierwszy college – Firth College, a obecnie uniwersytet zatrudnia 6 tys. pracowników. Należy do WUN – Światowej Sieci Uniwersytetów (zrzeszającego 17 jednostek), których badania wpływają w znaczący sposób na postęp w wiedzy cywilizacji.

Uniwersytet dysponuje 1752 miejscami do pracy przy komputerze. Istnieje 87 pomieszczeń z komputerami, a także jedno centrum całodobowe z 520 komputerami dostępne dla studentów. W akademikach uniwersyteckich istnieje 300 połączeń bezprzewodowych (resnet).

Hallam University

Sheffield Hallam University jest jednym z bardziej progresywnych i innowacyjnych uniwersytetów w ZjednoczonymKrólestwie. Szczyci się zróżnicowaną populacją studentów i partnerów z całego świata. Na listach rankingowych figuruje jako jeden z najnowocześniejszych uniwersytetów; ma reputację doskonałości w jakości nauczania i przeprowadzanych badań. W roku 2003/2004 studenci polscy studiowali na Uniwersytecie Hallam na fakultecie rozwój i społeczeństwo w ilości 30 osób, w roku akademickim 2004/05 również 30 osób studiowało na tym samym wydziale. W latach 2005/06 5 osób wybrało ACES, czyli nauki o sztuce, komputeryzację, inżynierię i naukę, kolejne 5 studentów wybrało nauki o rozwoju i społeczeństwie (DS). Na studiach undergraduate, czyli do tytułu licencjata, od roku 2003 do 2007 na Uniwersytecie Hallam studiowalo w sumie 130 Polaków, a większa ilość studentów obrała tryb studiowania part-time, czyli w niepełnym wymiarze godzin (15 godzin tygodniowo). Popularnym wśród Polaków kierunkiem była także organizacja i zarządzanie. W latach 2005/06 i 2006/07 dodatkowo 50 studentów z Polski studiowało na kursach Uniwersytetu Hallam za granicą.

Polacy w eterze

Niedaleko kampusu studenckiego Uniwersytetu Hallam znajduje się niezależne kino, zwane Showroom, które wyświetla filmy z wschodniej Europy, w tym również z Polski. W Showroom jest też możliwość spotkań w Klubie Polskim, który jest otwarty dla publiczności. Od 29 maja br. ruszyła pierwsza polska audycja radiowa na antenie Sheffield Live 93.2 FM, skierowana do wielonarodowej społeczności. Tytuł programu to “Polskie Echo”, nadawane w polskim języku i trwa godzinę w każdy czwartek między 19.00 do 20.00.