Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Polscy lekarze coraz częściej wyjeżdżają z kraju. Praca za granicą bardziej się opłaca?

Polscy lekarze coraz częściej wyjeżdżają z kraju. Praca za granicą bardziej się opłaca?

Polskie szkoły medyczne pękają w szwach. Powstają nowe kierunki studiów, a osób chcących piastować lekarskie stanowisko z roku na rok przybywa. Niestety, ten optymistyczny akcent trochę przygasa, kiedy spojrzymy na statystyki, a z nich jasno wynika że większość młodej kadry woli wyjechać do pracy do innego kraju. Czy to znaczy, że praca za granicą jest bardziej opłacalna niż ta w Polsce? Dlaczego młodzi lekarze, kończąc polskie szkoły tak chętnie emigrują?

Z danych statystycznych wynika, że Polacy chętnie wyjeżdżają do pracy w odległych zakątkach świata, jak np. USA, Kanada czy Australia. Medycyna w tych krajach jest bardzo rozwinięta, co pozwala na bardzo szybkie zdobycie niezbędnego doświadczenia zawodowego. Dodatkowo prestiż wielu placówek medycznych w Stanach Zjednoczonych pozwala na wyrobienie sobie opinii lekarza specjalisty nie tylko na skalę lokalną, ale i międzynarodową. Praca za granicą jest zatem opłacalna. Ale czy to oznacza, że w Polsce nie ma miejsca dla młodych i zdolnych lekarzy?

Oczywiście, że są. Polskie szpitale również bardzo chętnie przyjmują do pracy lekarzy, którzy mają umiejętności i dużą wiedzę. Jednak słabiej rozwinięty system zdrowotny w Polsce często podcina skrzydła młodym specjalistom. Według statystyk polska kadra medyczne bardzo szybko się starzeje. W roku 2006 lekarze powyżej 65 roku życia stanowili 18% wszystkich lekarzy w Polsce. A w roku 2012 było to już ponad 20%.

Okazuje się, że zagraniczne szpitale i przychodnie często zabiegają o polskich lekarzy, ponieważ wiedza i doświadczenie jaką zdobywają oni na polskich uczelniach medycznych jest gruntowna i poparta wielogodzinnymi praktykami. Praca za granicą to jednak wyższe zarobki, wyższe standardy pracy, lepsza perspektywa rozwoju i szansa na lepsze stanowisko w krótszym czasie. Stąd też nic dziwnego, że polscy lekarze chętnie emigrują za granicę. Miejmy nadzieję, że kiedyś się to zmieni i więcej zdolnych lekarzy będzie zostawało w ojczyźnie, służąc nam i dbając o nasze zdrowie.