Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Polacy za granicą w 2012 roku, czyli gdzie jest nas najwięcej?

Polacy za granicą w 2012 roku, czyli gdzie jest nas najwięcej?

Można by powiedzieć, w kontekście odbywających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, że to do Polski obecnie przyjeżdża najwięcej osób z zagranicy, a nie na odwrót. Ale mówiąc poważnie, to praca za granicą to coraz częściej wybierany sposób poszukiwania nowego zatrudnienia. Od momentu kiedy otworzone zostały granice różnych krajów Europy dla naszych obywateli, z roku na roku wyjeżdża ich coraz więcej.

Pomimo różnych zawirowań i problemów na rynkach europejskich, naszych obywateli w żaden sposób nie odstrasza to przed podjęciem pracy w innym kraju. Jak co roku, także i w tym, poza granicami Polski przebywać będzie blisko 2 miliony naszych rodaków. Oczywiście będą oni rozsiani po całej Europie, nie mniej jednak tak duża grupa ludzi świadczyć może tylko o jednym – w Polsce brakuje miejsc pracy i godziwego wynagrodzenia.

Według danych jakie udało się zdobyć naszemu portalowi, najczęściej wybieranym krajem w tym roku jest Holandia, zaraz za nią Wielka Brytania, Niemcy, Norwegia, Irlandia, Dania i Austria. W 2011 roku również Holandia była najczęściej wybieranym krajem. Wszystko to za sprawą wysokiego wzrostu gospodarczego, a także dużego zaufania, jakim Holendrzy darzą Polaków. Dodatkowo to właśnie emigranci z Polski stanowią największą grupę obcokrajowców w Holandii.

Jeżeli chodzi o zarobki w krajach europejskich, to w zależności od branży stawki są różne. Nie mniej jednak największe zarobki panują w Niemczech, trochę mniejsze w Holandii, Norwegii, Danii i Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Zarobki nie idą w parze z faktycznymi oszczędnościami, jakie możemy poczynić mieszkając za granicą. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę koszty związane z utrzymaniem i z opodatkowaniem w danym kraju.

Według danych statystycznych najwięcej ofert pracy Polacy mogą znaleźć w Niemczech. To właśnie tam potrzebuje się między innymi osób do pracy w sektorze budowlanym, rolno-uprawnym (praca przy zbiorach), czy w sektorze medycznym i opiekuńczym. Bezrobocie w Niemczech jest najniższe w całej Europie, do tego możliwość otrzymywania różnych zasiłków i pomocy od państwa sprawia, że można w tym kraju naprawdę nieźle zarobić. Inne kraje pomimo gorszych warunków niż te panujące w Niemczech, również oferują całkiem dobrą pracę i płacę. Stąd też, gdziekolwiek byśmy nie pojechali, to i tak zarobimy więcej niż byłoby to możliwe w Polsce.

Według rankingu, jaki udało nam się stworzyć na bazie danych statystycznych, najlepsze kraje do rozpoczęcia pracy za granicą to:

  • Niemcy – za możliwości zarobienia wysokich pieniędzy i bardzo dużo ofert pracy
  • Holandia – za szybki rozwój i coraz wyższe wynagrodzenia, za zaufanie do Polaków i możliwości rozwoju zawodowego
  • Norwegia – za wysokie zarobki, pewne zatrudnienie, dobre warunki mieszkalne
  • Wielka Brytania – za wiele ofert pracy, za zaufanie do Polaków, za dużo polskich akcentów narodowych
  • Reszta krajów europejskich – wszędzie znaleźć można pracę i zarobić pieniądze, nie wszędzie jednak można otrzymać gratyfikacje porównywalne z tymi w Niemczech czy Holandii.

Czy teraz łatwiej będzie Wam podjąć decyzję o wyjeździe? Mamy nadzieję, że choć trochę rozjaśniliśmy i wyklarowaliśmy pogląd na temat pracy w poszczególnych krajach Europy.