Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Polacy za granicą, czyli gdzie najlepiej udać się do pracy

Polacy za granicą, czyli gdzie najlepiej udać się do pracy

Polacy od kilku lat niezmiennie wyjeżdżają w czasie sezonu wakacyjnego do pracy za granicą. Dzieje się tak z bardzo wielu powodów. Przede wszystkim Polacy stają się coraz biedniejszym krajem, a bezrobocie cały czas wzrasta. Inną sprawą są zarobki – te za granicą są nawet kilkukrotnie wyższe niż te oferowane przez pracodawców w Polsce. Gdzie najlepiej wyjechać do pracy w tym roku?

Nasi rodacy już dawno zrezygnowali z masowych wyjazdów za ocean, aby znaleźć dobrze płatną pracę. W Europie można znaleźć naprawdę wiele ciekawych ofert, a formalności z tym związane są znacznie bardziej uproszczone. Dzięki strefie Schengen Polacy mogą bez żadnych przeszkód wyjeżdżać do innych europejskich krajów w celach zarobkowych. Z danych jakimi dysponujemy wynika, że Polacy najczęściej wyjeżdżają do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii. Te trzy kraje mają znaczną przewagę nad pozostałymi krajami Europy.

Dlaczego do Niemiec?

Polacy w Niemczech czują się niemalże jak w domu. Nic dziwnego, skoro przy wschodniej granicy Niemiec Polacyosiedlają się, wynajmują mieszkania, kupują grunty, a nawet zakładają własne firmy. Choć jest to znacznie biedniejsza część Niemiec, to i tak dla nas Polaków jest to teren bardzo atrakcyjny. Dodatkowo do Niemiec (nie koniecznie wschodnich) wyjeżdżają Polacy do prac sezonowych oraz na kontrakty. Często jest to praca przy zbiorach lub w branży budowlanej, a wynagrodzenie jest naprawdę wysokie. W Niemczech mile widziane są także nasze pielęgniarki i opiekunki, które będą potrafiły sprawować opiekę nad osobami chorymi i starszymi. Bardzo często powodem wyjazdu do Niemiec, jaki wymieniają Polacy, są świadczenia socjalne oraz pomoc finansowa w przypadku posiadania dzieci. Niemcy to jeden z najatrakcyjniejszych regionów zarobkowych na mapie migracyjnej Europy. Silna gospodarka, niskie bezrobocie i nieduża odległość od Polski sprawia, że Polacy właśnie tam chętnie wyjeżdżają.

A co z Wielką Brytanią i Holandią?

Te dwa kraje są również bardzo często wymieniane przez emigrantów z Polski. Wielka Brytania często wybierana jest ze względu na język. Wielu naszych rodaków posługuje się językiem angielskim i nie ma z tym problemów. Dlatego też łatwiej jest im się porozumieć z pracodawcą czy też w urzędzie. Dodatkowo w UK dużo pomocy można uzyskać od państwa. Benefity, jakie pobierają niektórzy Polacy są bardzo wysokie. Nic dziwnego, że w UK tworzy się nawet polskie osiedla, szkoły, sklepy itp., nasi obywatele czują się tam po prostu jak w domu. Holandia natomiast to kraj wielokulturowy i otwarty na przybyszów z innych krajów. Pracy jest tam sporo, a zarobki są bardzo atrakcyjne. Możliwość znalezienia zatrudnienia w różnych zawodach powoduje, że do Holandii wyjeżdżają nie tylko pracownicy sektora remontowo-budowlanego, ale także informatycy, lekarze, kucharze itp.

Wielu Polaków próbowało swoich sił za granicą i mało który byłby w stanie powiedzieć, że nie warto wyjeżdżać. Niestety, ale Polska cały czas goni najsilniejsze kraje Europy i dużo jej jeszcze brakuje, by móc dorównać choćbyNiemcom, Brytyjczykom, czy Holendrom. Niemniej jednak warto pamiętać, że każde legalne zatrudnienie poza granicami naszego kraju uprawnia do starania się w Polsce o zwrot podatku z zagranicy, o czym pragniemy przypomnieć wszystkim emigrantom.