Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaTo, że życie za granicą się opłaca nikogo chyba nie dziwi. Kraje zachodniej i północnej Europy są już od lat miejscem pobytu wielu naszych rodaków. Ostatnio natrafiliśmy na raport Głównego Urzędu Statystycznego dotyczący życia za granicą, Który wskazuje, jak bardzo praca za granicą stała się dla Polaków ważnym elementem codzienności. Ale może od początku?
Kiedy otwierały się granice wielu państw na Polaków chcący podejmować zatrudnienie w Wielkiej Brytanii czy Niemczech, to wówczas każdy kto mógł i chciał wyjeżdżał aby samemu przekonać się czy praca za granicą się opłaca. Później były powroty do Polski, rozliczenia podatkowe za pracę za granicą i usilne poszukiwanie pracy w Polsce. Kiedy jednak okazywało się, że zarobki za granicą były kilkukrotnie wyższe niż te oferowane przez pracodawców w Polsce, wówczas Polacy zaczęli z powrotem wyjeżdżać do pracy, tym razem już na znacznie dłużej niż tylko na kilka miesięcy. Praca za granicą stawała się coraz ważniejszym elementem funkcjonowania wielu gospodarstw domowych.
Później nadszedł boom na Wielką Brytanię i Irlandię. Zielona Wyspa, jak mówiono o Irlandii stała się rajem dla Polaków. Jednocześnie na Wyspach znajdowało się nawet 2 miliony Polaków. W Polsce zaczął się wówczas szalony pościg do władzy, która przekonywała, że zrobi wszystko by Polacy chcieli wracać z emigracji. Jednak to nie władza, a globalny kryzys nakazał Polakom wracać do kraju. Zielona Wyspa popadła w dołek finansowy, a co za tym idzie również pracy było mniej, a ceny życia rosły.
Jednak to wszystko było do czasu. Kryzys się skończył, a Polacy ponownie coraz chętniej wyjeżdżają za granicę. Tym razem jednak już nie sami, nie na 3 miesiące, ale na stałe i to całymi rodzinami. Zabierają dobytki swojego życia i emigrują. Dzieci są puszczane do zagranicznych szkół, gdzie uczą się języka i zdobywają wiedzę, a rodzice – no cóż ich misją jest praca za granicą, która pozwoli im żyć godnie i w dostatku. O tym, że Polacy chętniej wyjeżdżają na bardzo długo za granicę świadczy fakt, że coraz więcej polskich dzieci uczy się w zagranicznych szkołach. W roku 2010/2011 za granicą uczyło się około 47 000 dzieci z Polski. W roku 2014/2015 liczba ta wzrosła już do 87 000 dzieci. A obecnie szacuje się, że liczba ta osiąga nawet 105 000 dzieci. Ta bardzo dużo i może to świadczyć, że coraz więcej Polaków zaczęło życie poza granicami naszego kraju.