Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Podwyżka Kindergeld w 2017 roku

Podwyżka Kindergeld w 2017 roku

Nowy rok to czas wprowadzania nowych przepisów, także podatkowych. W Niemczech powoli przekonujemy się do tego, że zmiany podatkowe mogą wywołać uśmiech na twarzach podatników.

Dla rodziców wychowujących dzieci i uprawnionych do otrzymywania zasiłku rodzinnego w Niemczech zmiany od 2017 roku oznaczają kolejne podwyżki świadczeń. Najbardziej uprawnionymi staną się osoby samotnie wychowujące dzieci.

Podwyżka Kindergeld to dobra informacja dla rodziców wychowujących dzieci, w których jeden z opiekunów dziecka pracuje na terenie Niemiec. O niemiecki zasiłek rodzinny Polacy bez wątpienia sięgają chętniej niż po 500+ z uwagi na wyższe stawki świadczeń u naszych zachodnich sąsiadów.

W nowym roku sytuacja ta nie ulegnie zmianie, a wyższe kwoty na utrzymanie dzieci stają się już rzeczywistością.

Od 1 stycznia 2017 roku w Niemczech obowiązują wyższe kwoty na utrzymanie dziecka. Jest to podwyżka o dwa euro, więc odczują ją najbardziej rodziny wielodzietne.

Rodzice wychowujący dzieci mogą liczyć więc na podwyżkę zasiłku na pierwsze i drugie dziecko do kwoty 192 zamiast 190 euro miesięcznie, na trzecie 198 zamiast 196 euro, a czwarte i kolejne – 223 euro zamiast 221. 

Ponadto na wysokość stawek przeznaczonych na wychowanie dzieci jeszcze większy wpływ będzie miał rozwód lub separacja rodziców. Koniec małżeństwa oznaczać będzie wyższe alimenty dla tych, którzy pozostawią swoje partnerki/swoich partnerów z dziećmi.

Niemiecki zasiłek rodzinny – w jakim terminie możemy go otrzymać?
Termin wypłaty zasiłku Kindergeld wynika bezpośrednio z numeru Kindergeldnummer, jaki można znaleźć na poprzednich przelewach z Kasy Świadczeń Rodzinnych (niem. Familienkasse) lub otrzymanych od niej pismach.

Ostatnia cyfra Kindergeldnummer wskazuje na dzień wypłaty należności i tak:
– 0 lub 1 – oznacza, że świadczenie będzie wypłacone na początku miesiąca,
– 2 – 7 – oznacza, że świadczenie będzie wypłacone w środku miesiąca,
– 8 – 9 – wskazuje, że na Kindergeld trzeba będzie poczekać do końca miesiąca.

Należy jednak mieć na uwadze, że z początkiem roku pieniądze na koncie mogą do nas wpłynąć z opóźnieniem.