Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Podwójne gospodarstwo domowe w Niemczech

Podwójne gospodarstwo domowe w Niemczech

Często jest tak, że Polacy zatrudnieni w Niemczech żyją „na dwa domy”. Jeden to ten, w którym na stałe przebywają w Polsce, a drugi to ten, który zmuszeni są wynająć w Niemczech, aby móc podjąć legalne zatrudnienie za granicą. Terminem, który określony jest przez ustawę o podatku dochodowym i dotyczy podwójnego gospodarstwa domowego jest Doppelte Haushaltsführung. Co to tak naprawdę jest podwójne gospodarstwo i kto może na tym skorzystać? O tym przeczytać możecie w dalszej części artykułu.

Podejmując pracę za granicą każdy Polak chce zaoszczędzić, aby jak najwięcej pieniędzy przywieźć do Polski. Niestety część pieniędzy, jakie uda nam się zarobić będziemy musieli stracić na rzecz wynajmu mieszkania i bieżących opłat. Nie jest bowiem możliwe, aby po zakończonym dniu pracy wracać do oddalonego o kilkaset kilometrów domu, jaki znajduje się w Polsce. Okazuje się jednak, że szczelne i bardzo dobrze funkcjonujące prawo w Niemczech pozwala nam odliczyć część kosztów od podatku, a co za tym idzie więcej zaoszczędzić. Aby jednak móc skorzystać z tego przywileju trzeba trochę dokładniej przyjrzeć się czym jest Doppelte Haushaltsführung, czyli podwójne gospodarstwo domowe w Niemczech.

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę kto może określić się mianem osoby, która prowadzi podwójne gospodarstwo. Otóż dotyczy to osób, które w Polsce posiadają mieszkanie lub dom, który sami muszą utrzymywać. Czyli muszą dokonywać wszystkich opłat związanych z czynszem, mediami itp. Co ważne, na decyzję niemieckiego urzędu o uwzględnieniu odliczeń od podatku, nie ma wpływu fakt czy gospodarstwo w Polsce zamieszkujemy sami, czy też przebywa tam nasza rodzina. Istotne jest, że musimy robić tam wszystkie bieżące opłaty. Podsumowując – aby uzyskać wsparcie niemieckiego urzędu i skorzystać z dodatkowych odliczeń od podatku musimy:

  • bardzo dokładnie udokumentować fakt posiadania przez nas dwóch miejsc zamieszkania (w Polsce i w Niemczech),
  • udowodnić, że mieszkanie w Niemczech utrzymujemy z powodu zatrudnienia
  • udowodnić i udokumentować, że gospodarstwo domowe, jakie utrzymujemy w Polsce jest na tyle wyposażone, że spełnia swoje zadanie jako miejsce do stałego mieszkania. I jest to niejako główne miejsce naszego zamieszkania.

Doppelte Haushaltsführung możemy odliczyć jeżeli udokumentujemy wszystkie wydatki związane z naszym pobytem w Niemczech. Dlatego tak ważnym jest, aby kompletować całą dokumentację (paragony, faktury, umowy itp.), która dotyczy naszego pobytu zarobkowego za Odrą. O wysokości kwoty jaką będzie można odliczyć dowiemy się dopiero na etapie składania wniosku o zwrot podatku z Niemiec. Warto jednak skorzystać z możliwości jakie daje nam niemieckie prawo. Każda kwota, jaką zaoszczędzimy pozwoli nam więcej pieniędzy przywieźć do Polski.

Do kosztów jakie możemy zaliczyć przy rozliczaniu podatku wpisują się między innymi:

  • podróże z miejsca zamieszkania w Niemczech do miejsca zamieszkania w Polsce (nie częściej niż raz w tygodniu)
  • koszty rozmów telefonicznych
  • koszty utrzymania gospodarstwa domowego w Niemczech (np. czynsz) i inne

Zatem warto skorzystać z tej możliwości i przy rozliczeniu starać się o odliczenie z powodu podwójnego gospodarstwa domowego.