Zadzwoń lub napisz
+48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl
lub
skorzystaj z formularzaNie ma w naszym kraju nic bardziej pewnego niż podatki. Jednocześnie, podobnie jest na Wyspach i wielu innych państwach poza naszą granicą. Jak więc radzić sobie z podatkowymi formalnościami, wyjeżdżając do pracy poza granicę Polski? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w tym temacie w Wielkiej Brytanii.
Na Wyspach, podatki, które pobiera pracodawca od dochodów płacone są na szkolnictwo i służbę zdrowia tego kraju oraz na ubezpieczenie społeczne. Tego typu podział dóbr odpowiada Brytyjczykom, zwłaszcza, że po zakończeniu okresu zarobkowego, mogą oni liczyć na państwową emeryturę, a także na liczny pakiet świadczeń socjalnych w sytuacjach, kiedy ich dochód może okazać się niewystarczający do utrzymania rodziny i zapewnienia jej finansowego bezpieczeństwa.
Kiedy znajdujesz pracę w UK stajesz się pracownikiem, czyli osobą zatrudnioną (z ang. employee). Natomiast Twój szef jest od tej chwili dla Ciebie pracodawcą (z ang. employer). Pracodawca potrąca z Twojego wynagrodzenia podatek oraz składki na ubezpieczenie społeczne, które przekazuje do brytyjskiego urzędu podatkowego (HMRC).
Z kolei w sytuacji, kiedy jesteś osobą samozatrudnioną, czyli podejmujesz na Wyspach Brytyjskich samodzielną działalność gospodarczą, składki i podatki musisz sam/a bezpośrednio odprowadzać do fiskusa.
Na koniec roku podatkowego, który w Wielkiej Brytanii upływa z dniem 5 kwietnia, otrzymasz roczne zeznanie podatkowe (tzw. zaświadczenie P60, czyli End of Year certificate), na którym będzie wykazana ilość odprowadzonych w Twoim imieniu składek na ubezpieczenie oraz podatków do urzędu. Ten dokument jest szczególnie istotny, ponieważ na jego podstawie możesz starać się po powrocie do Polski o zwrot podatku z Wielkiej Brytanii.
Czym jest numer NIN oraz jakie jeszcze zasady podatkowe obowiązują na Wyspach? Zapraszamy do kontynuacji lektury artykułu tutaj: Podatkowe info: czyli jak załatwić najważniejsze sprawy zaraz po przyjeździe do UK – cz.3