Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Podatki w Polsce jednymi z najwyższych w Europie!

Podatki w Polsce jednymi z najwyższych w Europie!

Jak wynika z opublikowanych w ostatnim czasie danych, Polska jest krajem gdzie są ustalone jedne z najwyższych stawek podatkowych w całej Unii Europejskiej. Porównując nasz kraj do krajów Europy Zachodniej nie można odnieść wrażenia, że Polakom we własnym kraju żyje się zdecydowanie gorzej niż innym Europejczykom.

Polska na tle innych krajów Europy wypada bardzo blado. Biorąc pod uwagę najniższe stawki PIT ustalone w różnych krajach trzeba by zauważyć nie tylko wysokość procentową nałożonego podatku, ale także zarobków uzyskiwanych przez podatnika w ciągu roku, czy też kwotę wolną od podatku. Trzeba przyznać, że w takim ogólnym zestawieniu nasz kraj mógłby wypaść gorzej niż o wiele mniejsze i wydawałoby się mniej zamożne kraje niż Polska.

Z opublikowanych danych wynika, że Polska, która ma najniższą stawkę PIT ustaloną na 18% jest daleko za dużymi i silnymi krajami, których stopy podatkowe są znacząco niższe. Dla porównania, jeden z najsilniejszych krajów Europy – Niemcy – maja najniższą stawkę podatku ustaloną na 14%, Francja to tylko 5,5%, a z krajów biedniejszych niż Polska można by wymienić chociażby Litwę – 15%, czy Bułgarię – 10%.
Mówimy o najniższej ustalonej stawce podatku, gdyż dotyczy ona najliczniejszej grupy naszego społeczeństwa. Najwyższa stawka dotyczy natomiast zaledwie kilku procent całej naszej populacji. Mieszkając w Polsce nie trudno się dziwić, że nasi rodacy tak często i tak chętnie opuszczają kraj w poszukiwaniu pracy i w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że wszędzie w Europie ludzie zarabiają lepiej niż w Polsce. Dlaczego tak jest? Wystarczy popatrzeć na stopę bezrobocia w Polsce i w Europie. Porównać zarobki Polaków w Polsce i Polaków za granicą, a do tego porównać kwoty wolne od podatku, otrzymamy klarowny obraz tego dlaczego Polacy częściej wyjeżdżają za granicę. Dla przykładu, w Polsce kwota wolna od podatku wynosi zaledwie 3091 PLN. W UK gdzie przebywa obecnie blisko 0,5 mln Polaków, kwota wolna od podatku to aż 41336 PLN, a w Niemczech 32816 PLN. Są to kwoty kilka, a nawet kilkanaście razy wyższe niż w Polsce, a mimo to nie trzeba odprowadzać od nich podatku.

Mówi się, że Polacy nauczyli się narzekać, ale patrząc z perspektywy czasu, to narzekanie jest bardzo uzasadnione. Media kreują w Polsce taki wizerunek obywatela, któremu żyje się coraz lepiej, pokazuje się że Polska to mocna gospodarka i niskie bezrobocie, ale w rzeczywistości nasz kraj jest daleko z tyłu i jeszcze dużo czasu minie nim choć trochę zbliżymy się do krajów Europy Zachodniej.