Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Podatki w Austrii krok po kroku

Podatki w Austrii krok po kroku

Zatrudnienie na terenie Austrii wiąże się z koniecznością zapoznania się z tamtejszymi przepisami podatkowymi. W tym artykule krok po kroku wprowadzimy Cię w zasady opodatkowania dochodów na terenie Austrii.

Podejmujesz legalną pracę u austriackiego pracodawcy? Dowiedz się więcej na temat tamtejszych przepisów dotyczących zatrudnienia. Nie każdy wie, że dzięki tej wiedzy można zyskać dodatkowe pieniądze, jakimi może stać się zwrot podatku z Austrii.

Podatek dochodowy w Austrii (tzw. Einkommensteuer) to obowiązkowe obciążenie dochodów uzyskiwanych w tym kraju. Osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek w Austrii opłacają zaliczki na podatek (tzw. Selbständige) od uzyskiwanych dochodów. Z kolei pracownicy rozliczają się ze skarbówką w formie zaliczek na podatek dochodowy (tzw. Lohnsteuer).

Federalne Ministerstwo Finansów w Austrii w każdej chwili dysponuje szczegółowymi informacjami związanymi z bieżącymi stawkami podatku, ulgami oraz terminami płatności podatku. Dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, nasi rodacy zatrudnieni w Austrii mogą uniknąć dwukrotnego opłacania podatków w Polsce i Austrii. W Polsce odlicza się więc dochód osiągnięty w Austrii, a jeżeli w ciągu roku podatkowego pracowało się tylko za granicą to w ogóle nie trzeba składać rozliczenia w ojczyźnie i dopłacać podatku.

Dodatkowo, podejmując zatrudnienia i rozliczając swój podatek od dochodów za granicą, można wnioskować o zwrot podatku z Austrii. Składając swoje rozliczenie do austriackiej skarbówki o zwrot podatku istnieje szansa na odzyskanie sporych pieniędzy nawet po powrocie do Polski. Ważne, aby wiedzieć, że zwrot ten należy się bez konsekwencji prawnych czy związanych z aktualnym stosunkiem pracy. Pieniądze z tytułu nadpłaty podatku nie spływają bowiem z konta pracodawcy, a z rachunku austriackiej skarbówki, o czym warto wiedzieć, by niezwłocznie podjąć decyzję o rozliczeniu podatkowym, który może okazać się dla nas bardzo opłacalny.