Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

Pierwsze kroki na Wyspach Brytyjskich

Pierwsze kroki na Wyspach Brytyjskich

Wybierasz się do pracy w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, jakich formalności na początku sam musisz dopilnować!

Polacy nadal chętnie wyjeżdżają do pracy w Wielkiej Brytanii. I mimo że temat pierwszych kroków w UK był przez nas poruszany wiele razy, nadal w listach do redakcji bardzo często pojawiają się pytania o rejestrację WRS, numer ubezpieczenia społecznego oraz zasiłki rodzinne. Dlatego jeszcze raz zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi formalnościami, których trzeba dopełnić po podjęciu pracy w Wielkiej Brytanii.

Po pierwsze – rejestracja

Od momentu podjęcia pracy w Wielkiej Brytanii masz 30 dni na zarejestrowanie się w Programie Rejestracji Pracowników (WRS) w brytyjskim ministerstwie spraw wewnętrznych (Home Office). Rejestracja kosztuje 90 funtów (508 zł), a formalności z nią związane są proste i na pewno sobie z nimi poradzisz. Najpierw trzeba wypełnić formularz, a następnie wysłać go z odpowiednimi załącznikami. Druk można pobrać ze strony www.workingintheuk.gov.uk (kliknij w zakładkę Worker Registration Scheme (WRS), a następnie w WRS application form) lub zamówić, dzwoniąc pod numer 08705 210 224 (po angielsku). Wypełniony należy wysłać na adres:

Work Permits (UK) WRSPO Box 492 Durham DH99 1WU

Do formularza dołącz:

  • paszport lub dowód osobisty (oryginał)
  • kopię listu od pracodawcy potwierdzającego zatrudnienie i zarobki
  • dwa zdjęcia paszportowe, podpisane na odwrocie imieniem i nazwiskiem wnioskodawcy
  • czek lub przekaz pocztowy (Postal Order) na 90 funtów

Formularz i dokumenty najlepiej wyślij listem poleconym (Recorded Delivery), a potwierdzenie wysłania zachowaj. Na list zwrotny z kartą rejestracyjną i dokumentem tożsamości trzeba poczekać od dwóch do czterech tygodni.

W razie zmiany miejsca pracy w ciągu pierwszych 12 miesięcy trzeba ponownie złożyć wniosek o rejestrację w Home Office. Podczas wypełniania tego samego formularza w odpowiedniej rubryce podaj numer rejestracyjny, który widnieje na otrzymanej już karcie. Pamiętaj, że opłata za rejestrację obowiązuje tylko przy pierwszym wniosku, za ponowną nie musisz już płacić.

Ważne: nie rejestrują się osoby, które są samozatrudnione.

Po drugie – numer ubezpieczenia

Każdy pracownik w Zjednoczonym Królestwie musi uzyskać numer ubezpieczenia społecznego (NIN – National Insurance Number). Jest przyznawany bezpłatnie raz na całe życie. Składa się z 2 liter, 6 cyfr i litery na końcu – np. XY 123456 Z. Jest konieczny do rejestracji pracownika w brytyjskim systemie podatkowym i socjalnym. NIN wydaje Department for Work and Pensions (Departament Pracy i Emerytur) i najczęściej uzyskuje się go na podstawie listu od pracodawcy, potwierdzającego zatrudnienie.

Aby uzyskać NIN, trzeba się umówić się na spotkanie w najbliższym urzędzie pracy (Jobcentre). W tym celu:

  • zadzwoń do najbliższego Jobcentre; adres placówki znajdziesz na stronie www.jobcentreplus.gov.uk
  • wyślij e-mail z prośbą o wyznaczenie terminu spotkania na adres london.ninocallcentre@jobcentreplus.gsi.gov.u

Dokumenty potrzebne przy ubieganiu się o NIN to:

  • paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość
  • potwierdzenie adresu zamieszkania – rachunek za gaz, prąd lub podatek lokalny (Council Tax) wystawiony na Twoje nazwisko list od pracodawcy lub odcinek wypłaty (payslip)

Na numer ubezpieczenia czeka się do sześciu tygodni. Najpierw dostaniesz list z informacją o przyznaniu NIN, a następnie po paru tygodniach plastikową kartę, na której jest umieszczony najważniejszy numer pracownika.

Pamiętaj, że do momentu otrzymania National Insurance Number będziesz miał nadany zastępczy kod podatkowy (Emergency Tax Code), który z reguły jest o wiele wyższy i może osiągać nawet 50 proc. pensji. Nadpłacony podatek będziesz mógł odzyskać podczas rocznego rozliczenia z angielskim fiskusem.

Po trzecie – sprawdź, czy należy Ci się zasiłek na dziecko

Jeśli pracujesz w Wielkiej Brytanii, a masz dzieci – bez względu na to, czy mieszkają w Polsce, czy razem z tobą na Wyspach, nie przegap okazji i ubiegaj się o świadczenie rodzinne – Child Benefit. Nie jest ono uzależnione od dochodów – dostają je wszyscy opiekunowie dzieci w Zjednoczonym Królestwie. Tygodniowo na pierwsze dziecko dostaniesz 18,1 funta (102 zł), a na każde kolejne po 12,1 (68 zł).

Jak je otrzymać? Trzeba złożyć odpowiedni wniosek, który można pobrać w Jobcentre Plus lub ściągnąć ze strony www.hmrc.gov.uk/menus/child_benefit.htm . Wypełniony należy wysłać na adres:

Child Benefit Office PO Box 1 Newcastle upon Tyne NE88 1AA

Do wniosku dołącz akt urodzenia dziecka. Ten dokument nie musi być tłumaczony na język angielski i zostanie zwrócony po dopełnieniu formalności. O Child Benefit można się też ubiegać za pośrednictwem strony https://esd.dwp.gov.uk/dwp/index.jsp

Zasiłek będzie przelewany co cztery tygodnie na konto. Wniosek o świadczenie najlepiej złożyć w ciągu trzech miesięcy od urodzenia dziecka lub zaraz po podjęciu pracy w Zjednoczonym Królestwie, ponieważ refundacja obejmuje tylko trzy miesiące wstecz.