Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

O Selvangivelse, czyli wstępnym rozliczeniu podatkowym w Norwegii

O Selvangivelse, czyli wstępnym rozliczeniu podatkowym w Norwegii

Osoby pracujące na umowę o pracę w Norwegii są zobowiązane do rozliczenia się z tamtejszym fiskusem. Zeznanie podatkowe za poprzedni rok to tzw. Selvangivelse – podpowiadamy, kiedy należy je złożyć i jak to zrobić, aby sprawnie rozliczyć się z norweskim fiskusem.

Kwiecień każdego roku to miesiąc, w którym najważniejszą czynnością dla zatrudnionych legalnie w Norwegii jest kontakt z tamtejszym urzędem skarbowym (z norw. Skatteetaten).

To miesiąc, w jakim każdy norweski podatnik otrzymuje poprzez adres e-mail lub adres tradycyjny od urzędu skarbowego Selvangivelse, czyli wstępne rozliczenie podatkowe, które wypełnia sam urząd na podstawie danych z poprzedniego roku. Następnie należy je zweryfikować i w razie potrzeby poprawić/uzupełnić oraz przesłać z powrotem do urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia.

PIT w Norwegii, dzięki wcześniejszemu przeanalizowaniu przez norweski urząd skarbowy jest nieco bardziej uproszczony niż ten przygotowywany w Polsce. Jednocześnie, aby skorzystać z dodatkowych ulg i odliczeń od podatku należy dokładnie sprawdzić dane w nim ujęte. Jest to korzystne wówczas, kiedy uprawnia nas do korzystniejszego rozliczenia z fiskusem, co może pomóc nam w konsekwencji wyeliminować konieczność dopłaty do podatku.

Zwrot podatku z Norwegii – na jakie konto – polskie czy zagraniczne?

Wielu Polaków rozliczających się z podatku z norweskim fiskusem zastanawia się nad wyborem sposobu wypłaty pieniędzy. W praktyce, urząd skarbowy w Norwegii wypłaci pieniądze na norweski rachunek bankowy, który służy tamtejszym pracownikom do ogółu rozliczeń podatkowych. Jeśli ktoś jednak konta nie posiada to zwrot podatku otrzyma w formie polecenia wypłaty/czeku, jaki zostanie przesłany na adres podatnika zarejestrowany w norweskim urzędzie rejestracji ludności (z norw. Folkeregister). Z kolei, aby otrzymać zwrot podatku na polski rachunek bankowy, należy tą zmianę zgłosić bezpośrednio do Skatteetaten.