Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

O pozytywnych aspektach pracy w Szwecji – cz. 1

O pozytywnych aspektach pracy w Szwecji – cz. 1

Polacy w Szwecji czują się jak w domu. Według danych z badania Eurobarometru, Szwedzi są najbardziej pozytywnie nastawieni do imigrantów wśród obywateli wszystkich krajów w Unii Europejskiej.

Ponad 72 % Szwedów stwierdziło, że odczuwają oni pozytywny stosunek do imigrantów z krajów spoza Unii Europejskiej, a już ponad 82 % obywateli Szwecji pozytywnie wypowiada się o imigrantach z innych krajów UE. Tym samym Szwecja uplasowała się na pierwszym miejscu ze wszystkich krajów Wspólnoty jako to, która jest najbardziej pozytywną nacją względem pracowników napływających z innych krajów Wspólnoty.

Na kolejnym miejscu krajów nastawionych pozytywnie do imigrantów znajdują się Chorwacja i Hiszpania, niemniej tam to poparcie sięga ok. 48% wszystkich obywateli. Najmniej przyjaźni są z kolei Włochy z 18% poparciem oraz Łotwa, gdzie jedynie 16% obywateli popiera imigrację. Badanie zostało przeprowadzone przez Eurobarometr wskazujący na tendencje imigracyjne krajów Unii Europejskiej.

“Jesteśmy przyzwyczajeni do wysokiego poziomu imigracji i widzimy tego pozytywne efekty” – mówiła Marie Demker, profesor Uniwersytetu w Göteborgu. Zaznacza, że polityka azylowa i imigracyjna nigdy nie była kwestią sporną w szwedzkiej polityce, co dodatkowo podkreśla pozytywny stosunek Szwedów do imigracji. Rasizm czy ksenofobia to sposoby myślenia, z których Szwedzi nie są zadowoleni, a wręcz boją się tych zjawisk.

Polacy już od kilku lat odczuwają pozytywne aspekty wynikające ze stosunku Szwecji do innych nacji. Dobrze odnajdują się w tym wielokulturowym kraju, nie tylko pod względem finansowym z uwagi na godną pracę i wysokie wynagrodzenie. Co Polakom najbardziej podoba się w Szwecji? Jakie plusy są w podejmowaniu zatrudnienia u szwedzkich pracodawców? Więcej na ten temat przeczytać można w artykule: O pozytywnych aspektach pracy w Szwecji – cz.2.