Zadzwoń lub napisz

+48 32 297 39 04 +48 602 370 506 +48 510 222 266 +48 500 221 797 info@zwrotpodatkow.pl

lub

skorzystaj z formularza

O dużych możliwościach. Coraz powszechniejsza praca na dwa etaty w Niemczech

O dużych możliwościach. Coraz powszechniejsza praca na dwa etaty w Niemczech

Drugi etat – konieczność czy chęć szybkiego wzbogacenia się? Na Zachodzie coraz więcej pracowników podejmuje pracę u dwóch pracodawców. Robią tak zarówno imigranci, jak i sami Niemcy. Udając się po pracy do różnych lokali, barów, stacji, dworców czy kin, podejmują oni pracę na drugą zmianę. Czy w Niemczech wynagrodzenie nie wystarcza na życie?

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, według tygodnika “Saarbrücker Zeitung” podwoiła się liczba osób, które dorabiają poza swoim głównym etatem w Niemczech. Zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin pozwala wielu bezrobotnym wrócić do pełni aktywności zawodowej, jednak szybko okazuje się, że płaca nie pozwala na utrzymanie siebie i rodziny. Z kolei kobiety, najczęściej zatrudniane na Zachodzie w niepełnym wymiarze godzin podejmują się nawet trzech różnych form pracy, aby zarobić godne pieniądze. Czy to oznacza, że w Niemczech utrzymanie jest aż tak drogie?

Niemcy przyzwyczaili się do wysokiego poziomu życia i w miarę rosnących cen nadal pozostają wierni swoim nawykom. To oznacza, że skrócenie czasu zatrudnienia przez pracodawców, powoduje tworzenie tzw. cichych rezerw, czyli zatrudniania legalnego na część etatu, a reszta etatu odrabiana jest wtedy, kiedy pracodawca potrzebuje dodatkowo pracownika. Ten model niemieckiego zatrudnienia wykorzystuje także sam pracownik, który poza godzinami pracy stara się poszukiwać drugiej pracy, aby dorobić część etatu.

Co z emeryturą na Zachodzie?

Faktem jest, że praca w Niemczech na część etatu oznacza mniejsze składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzane przez pracodawców, a tym samym niższą emeryturę w przyszłości. Stąd ci bardziej przedsiębiorczy Niemcy szukają legalnych „części etatów” w innych firmach, aby w ten sposób starać się dorobić na przyszłe świadczenia. Wad systemu pracy w niepełnym wymiarze godzin jest bardzo dużo, co odczuwają również inne kraje, w tym Polska. Z jednej pensji wówczas trudno jest zapewnić sobie i rodzinie utrzymanie, co sprawia, że podejmuje się dodatkową pracę nawet poniżej swoich kwalifikacji zawodowych. Według ostatnich badań, obecnie na drugim etacie pracuje nawet 2,5 miliona Niemców.